Drugi był Hiszpan Carlos Sainz jr. z McLarena, a trzeci Kanadyjczyk Lance Stroll z Racing Point.

Od startu do 29. okrążenia prowadził startujący z pole position Hamilton. Wówczas lider cyklu wykonał nałożoną na niego przez jury karę za wjazd do strefy serwisowej na zmianę opon, gdy była ona jeszcze zamknięta. Musiał zjechać do alei serwisowej i zaliczyć 10-sekundowy postój. Gdy wrócił na tor był ostatni, 17., gdyż trzech innych kierowców już wcześniej zakończyło udział w wyścigu.

Hamilton uważał, że nie złamał przepisów, gdyż przed wjazdem do strefy serwisowej nie świeciło się czerwone światło, informujące o jej zamknięciu. Tłumaczeń Brytyjczyka jury jednak nie przyjęło.

W klasyfikacji generalnej MŚ - po ośmiu z 17 wyścigów - prowadzi Hamilton. Brytyjczyk ma 164 punkty i o 47 wyprzedza swojego partnera z teamu Mercedesa Fina Valtteriego Bottasa, który w niedzielę był piąty, oraz Holendra Maxa Verstappena (Red Bull) - 110 pkt.

Tor Monza, gdzie pierwszy wyścig Grand Prix odbył się w 1950 roku, jest kolebką włoskiej motoryzacji, tutaj kariery zaczynali najbardziej znani kierowcy Italii. Jednak dla teamu Ferrari ostatnie prawie dziesięć lat nie było na ich "domowej" Monzie udane. Tylko rok temu zwyciężył Monakijczyk Charles Leclerc z Ferrari, wcześniej od 2010 roku żaden z kierowców tego zespołu nie stanął na najwyższym stopniu podium.

Tor Autodromo Nazionale di Monza (na północ od Mediolanu) liczy 5 793 m, kierowcy mają do przejechania 53 okrążenia, w sumie 306,72 km. Po raz pierwszy GP Włoch rozegrano tam w 1950 roku. Na Monzie ustanowiony został rekord prędkości Formuły 1 przejazdu jednego okrążenia. W 2004 roku Kolumbijczyk Juan Pablo Montoya uzyskał średnią 262,24 km/h.

W tegorocznym sezonie po wyścigu na Monzie we Włoszech odbędą się jeszcze dwa. Pierwszy już 13 września na torze Mugello, a kolejny 1 listopada na Imoli.