Zawody na praskiej Markecie świetnie otworzyli biało-czerwoni, wygrywając swoje pierwsze starty. Poza nimi, "trójkę" na swoim koncie zapisał także Leon Madsen. W zamykającym drugą serię startów biegu ósmym Duńczyk miał zmierzyć się z także niepokonanym Bartoszem Zmarzlikiem. Madsen najszybciej z całej stawki puścił sprzęgło, ale jak się okazało, był szybszy od sędziego zwalniającego taśmę. Ponieważ miał wcześniej ostrzeżenie, ze swojego drugiego startu został wykluczony. Broniący tytułu Zmarzlik wykorzystał swoją szansę i po dwóch seriach był jedynym niepokonanym w Pradze.

Reklama

Zmieniający się w trakcie zawodów tor spowodował, że rywalizacja nabierała koloru, gdyż w klasyfikacji robiło się coraz ciaśniej. Po trzech seriach nie było już niepokonanych. Coraz lepiej radzili sobie w Pradze Rosjanie Artiom Łaguta i Emil Sajfutdonow. Przed ostatnią serią startów aż 12 zawodników miało jeszcze szansę zagwarantować sobie dalszy udział w zawodach.

Niewiele zabrakło, aby z rywalizacji po serii zasadniczej odpadł lider klasyfikacji po czterech turniejach Fredrik Lindgren. Szwed w 17. biegu nie był w stanie skutecznie gonić rywali i nie przywiózł w tym starcie żadnego punktu. Dzięki wygranej chwilę później pewnym udziału w półfinałach mógł być Słowak Martin Vaculik, a Patryk Dudek, który przyjechał ostatni, musiał czekać na rozstrzygnięcia pozostałych dwóch wyścigów.

Dla popularnego „Duzersa” ostatecznie zabrakło miejsca w czołowej ósemce. Swojej szansy na zakończenie serii zasadniczej nie wykorzystał także Maciej Janowski. „Magic” za wcześnie puścił sprzęgło i wjeżdżając w taśmę pozbawił się szansy walki o awans do dalszej rywalizacji.

Ciekawe rozstrzygnięcia miały piątkowe półfinały. Pierwszy raz w tegorocznym cyklu do walki o wygraną nie wjechał Lindgren, kończąc swój półfinał dopiero na trzecim miejscu. Świetnie z kolei z trzeciego pola wystartował skuteczniej jadący w drugiej części zawodów Sajfutdinow.

Zdecydowanie łatwiejsze zadanie miał w drugim półfinale Zmarzlik. Jedynym jego zadaniem było po prostu dojechać do mety. Wcześniej bowiem Madsen, a chwilę później Jason Doyle chcieli „ukraść” start. Ponieważ obaj mieli już wcześniej ostrzeżenia, których sędzia zawodów Craig Ackroyd nie szczędził tego wieczoru, zostali wykluczeni. Mimo pewnego awansu Zmarzlik i Woffinden dali popis jazdy walcząc o wygraną.

Ósmy wygrany turniej GP w karierze Zmarzlika stał się faktem w finale piątkowej rywalizacji w Pradze. Świetny start Polaka i przytrzymanie krawężnika pozwoliło mu objąć prowadzenie tuż po wyjściu z pierwszego łuku, którego nie oddał do końca. Gonił go zaciekle Woffinen, ale nie był w stanie wyprzedzić dobrze obierającego ścieżki Zmarzlika. Trzeci linię mety minął Martin Vaculik, a ostatni przyjechał Sajfutdinow.

Dzięki wygranej, po pięciu eliminacjach liderem cyklu, z przewagą zaledwie jednego punktu nad Lindgrenem, jest Zmarzlik.

Druga odsłona rywalizacji w Pradze w sobotę, a kolejne, finałowe zawody cyklu GP odbędą się 2 i 3 października w Toruniu.

Wyniki piątej eliminacji GP w Pradze:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 20
2. Tai Woffinden (W. Brytania) - 18
3. Martin Vaculik (Słowacja) - 16
4. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 14
5. Jason Doyle (Australia) - 12
6. Fredrick Lindgren (Szwecja) - 11
7. Artiom Łaguta (Rosja) - 10
8. Leon Madsen (Dania) - 9
9. Max Fricke (Australia) - 8
10. Patryk Dudek (Polska) - 7
11. Mikkel Michelsen (Dania) - 6
12. Maciej Janowski (Polska) - 5
13. Niels-Kristian Iversen (Dania) - 4
14. Matej Zagar (Słowenia) - 3
15. Antonio Lindback (Szwecja) - 2
16. Eduard Krcmar (Czechy) - 1
17. Vaclav Milik (Czechy) - 0
18. Jan Kvech (Czechy) – 0

Klasyfikacja GP po piątej eliminacji w Pradze:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 79 pkt
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 77
3. Tai Woffinden (W. Brytania) – 71
4. Maciej Janowski (Polska) - 62
5. Leon Madsen (Dania) – 59
6. Artiom Łaguta (Rosja) - 55
7. Jason Doyle (Australia) – 54
8. Martin Vaculik (Słowacja) - 51
9. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 50
10. Max Fricke (Australia) – 32
11. Matej Zagar (Słowenia) - 30
11. Niels Kristian Iversen (Dania) – 28
13. Mikkel Michelsen (Dania) – 24
14. Patryk Dudek (Polska) - 23
15. Gleb Czugunow (Polska) - 16
16. Andres Thomsen (Dania) - 10
17. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 6
18. Eduard Krcmar (Czechy) - 1.