Mir miał przed zawodami w Cheste 37 punktów przewagi nad Francuzem Fabio Quartararo (Yamaha) oraz swoim rodakiem Alexem Rinsem (Suzuki). Na tytuł szanse miało jeszcze trzech innych motocyklistów, w tym Morbidelli, ale siódma lokata Hiszpana definitywnie rozstrzygnęła rywalizację. Mir ma obecnie o 29 punktów więcej od Włocha, który jest wiceliderem.

Reklama

To ogromny sukces 23-letniego Hiszpana, który dotychczas wygrał tylko jeden wyścig MotoGP w karierze - przed tygodniem na tym samym torze, o Grand Prix Europy. Na początku sezonu z rywalizacji z powodu kontuzji wypadł broniący tytułu Hiszpan Marc Marquez.

Drugie miejsce w niedzielę w Cheste zajął Australijczyk Jack Miller (Ducati), a trzecie - inny reprezentant gospodarzy Pol Espargaro (KTM).

W klasie Moto2 w Walencji zwyciężył Hiszpan Jorge Martin (Kalex). Piotr Biesiekirski (NTS) miał do niego 50 sekund straty i zajął ostatnie, 21. miejsce. W klasyfikacji generalnej prowadzi szósty na mecie w niedzielę Włoch Enea Bastianini (Kalex).

Z kolei w Moto3 najszybszy był inny motocyklista z Italii Tony Arbolino (Honda), a liderem cyklu jest reprezentant gospodarzy Albert Arenas (KTM).

Ostatnia runda MŚ odbędzie się 22 listopada w Portugalii.