Chudadadi wraz z innym sportowcem miała stanowić dwuosobową delegację Afganistanu na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Z powodu obecnych wstrząsów w Afganistanie kobieta nie może jednak opuścić Kabulu i nie weźmie udziału w rozgrywkach - poinformował brytyjski dziennik "The Daily Telegraph", opierając się na informacjach afgańskiego komitetu paraolimpijskiego.

Reklama

Z przykrością informujemy, że narodowy komitet paraolimpijski Afganistanu nie będzie uczestniczyć w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio (...) Wszystkie lotniska w kraju są zamknięte i sportowcy nie mogą udać się do Tokio. Mamy nadzieję, że sportowcy i działacze pozostaną w tym trudnym czasie bezpieczni i zdrowi - przekazał rzecznik prasowy Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Kiedy dwie dekady temu talibowie zostali odsunięci od władzy w Afganistanie, kobiety w tym kraju uzyskały więcej wolności, która pozwoliła im m.in. uczestniczyć w rozgrywkach sportowych - przypomina dziennik.

Reklama

W ostatnich dniach, gdy talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem, pojawiały się doniesienia o drastycznym ograniczaniu wolności kobiet, w tym o zmuszaniu ich do rzucania pracy zawodowej i noszenia zasłaniających całą twarz burek w przestrzeni publicznej, a także o zakazie przemieszczania się bez towarzystwa męskich członków rodziny - pisze "The Daily Telegraph".