Szczepionka zostanie podana co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem igrzysk, których otwarcie zaplanowano na 4 lutego. Zasada ponownego szczepienia obejmie wszystkie osoby kwalifikujące się do niego, zgodnie ze zdrowotnymi wytycznymi obowiązującymi w Chinach.

Reklama

Wymóg przyjęcia trzykrotnej dawki nie będzie natomiast obligatoryjny dla sportowców, trenerów i dziennikarzy, zarówno krajowych, jak i przyjezdnych, którzy zostaną włączeni do systemu tzw. „zamkniętej pętli”.

Przyjezdnych będą obowiązywać zasady szczepień właściwe dla ich krajów, ale w Chinach wymagane będzie otrzymanie dwóch kodów QR poświadczających brak zakażenia koronawirusem.

Jeden zielony (Green Health) będzie potwierdzeniem stanu zdrowia po przesłaniu przez każdego uczestnika dowodu, tj. dwóch negatywnych testów PCR wykonanych w ciągu 96 godzin przed wylotem do Chin. Drugi (Health Declaration QR) wygenerowany zostanie po wypełnieniu przez internet formularza zdrowotnego maksymalnie 24 godziny przed podróżą do Pekinu.

Reklama

Za złamanie zasad obowiązujących w zamkniętej "pętli" olimpijskiej przewidziano gradację kar dla wszystkich uczestników, począwszy od ostrzeżenia, a skończywszy na wykluczeniu z zawodów - sportowców i trenerów lub pozbawieniu akredytacji - dziennikarzy oraz każdego z pracowników.