Urodzony w Bydgoszczy 43-letni Szmyd także jest byłym znakomitym kolarzem. Rozpoczynał zawodową karierę w 2001 roku we włoskiej ekipie Tacconi Sport.

Przez wiele sezonów był jedynym Polakiem w kolarskiej elicie, uważanym za jednego z najlepszych górskich pomocników. Pracował m.in. dla Marco Pantaniego, Gilberto Simoniego, Damiano Cunego i Ivana Basso.

Reklama

Sukcesy Szmyda

Jest rekordzistą wśród polskich kolarzy pod względem występów w wielkich tourach - łącznie uczestniczył w 23 największych kolarskich imprezach etapowych: 12-krotnie w Giro d'Italia, cztery razy w Tour de France oraz siedem razy we Vuelta a Espana. Wszystkie ukończył (łącznie 483 etapy), co jest ewenementem w światowej elicie. Najwyższą, 14. lokatę zajął w klasyfikacji generalnej Vuelty w 2006 roku.

Reklama

Najbardziej prestiżowe zwycięstwo odniósł 5 czerwca 2009 roku, kiedy triumfował na słynnej Mont Ventoux, gdzie wyznaczono metę etapu wyścigu Criterium du Dauphine.

Był trzeci w Giro del Trentino (2012), szósty w Tour de Pologne (2010) i siódmy w Tour de Romandie (2012). Reprezentował kilka włoskich zespołów zawodowych (Tacconi, Mercatone Uno, Saeco, Lampre, Liquigas) oraz hiszpański Movistar. Karierę zakończył w 2016 roku w grupie CCC Sprandi Polkowice.