Najbardziej utytułowaną drużyną - z 10 mistrzostwami - jest Real Madryt.

Reklama

W latach 1958-96 najlepsze kluby Starego Kontynentu rywalizowały w Pucharze Klubowych Mistrzów Europy. Największe sukcesy polskich drużyn w tamtym okresie to trzecia lokata Polonii Warszawa (1960), czwarta Lecha Poznań (1959) oraz ćwierćfinały Legii Warszawa (1958, 1961, 1962, 1964) i Wisły Kraków (1963, 1965).

Po reformie formuły rozgrywek w 1988 roku Polskę reprezentowało w Eurolidze pięć ekip: Lech Poznań w 1990 roku, Śląsk Wrocław w latach 2001-04, Prokom Trefl (potem jako Asseco Gdynia) w latach 2004-13, Stelmet Zielona Góra (2013/14 oraz 2015/16) i PGE Turów Zgorzelec (2014/15).

Największy sukces mistrza Polski to występ Asseco Gdynia pod wodzą litewskiego trenera Tomasa Pacesasa w ćwierćfinale w 2010 r. (porażka z Olympiakosem Pireus 1-3).

W sezonie 2000/01 istniała SuproLiga, zarządzana przez Międzynarodową Federację Koszykówki (FIBA), a także Euroliga - prowadzona przez Unię Koszykarskich Lig Europy (ULEB). Rozgrywki te wygrało Maccabi Tel Awiw, pokonując w Paryżu Panathinaikos Ateny.

Triumfatorzy Euroligi (do 1996 roku PKME):
1958 ASK Ryga (ZSRR)
1959 ASK Ryga (ZSRR)
1960 ASK Ryga (ZSRR)
1961 CSKA Moskwa (ZSRR)
1962 Dynamo Tbilisi (ZSRR)
1963 CSKA Moskwa
1964 Real Madryt (Hiszpania)
1965 Real Madryt
1966 AP Simmenthal Mediolan (Włochy)
1967 Real Madryt
1968 Real Madryt
1969 CSKA Moskwa
1970 Ignis Varese (Włochy)
1971 CSKA Moskwa
1972 Ignis Varese
1973 Ignis Varese
1974 Real Madryt
1975 Ignis Varese
1976 Mobilgirgi Varese
1977 Maccabi Tel Awiw (Izrael)
1978 Real Madryt
1979 KK Bośnia Sarajewo (Jugosławia)
1980 Real Madryt
1981 Maccabi Tel Awiw
1982 Ultrarapida Cantu (Włochy)
1983 Ford Cantu
1984 Virtus Banco Rzym (Włochy)
1985 KK Cibona Zagrzeb (Jugosławia)
1986 KK Cibona Zagrzeb
1987 Tracer Mediolan
1988 Tracer Mediolan
1989 KK Jugoplastika Split (Jugosławia)
1990 KK Jugoplastika Split
1991 POP 84 Split (Chorwacja)
1992 KK Partizan Belgrad (Jugosławia)
1993 CSP Limoges (Francja)
1994 Joventut Badalona (Hiszpania)
1995 Real Teka Madryt
1996 Panathinaikos Ateny (Grecja)
1997 Olympiakos Pireus (Grecja)
1998 Kinder Bolonia (Włochy)
1999 Żalgiris Kowno (Litwa)
2000 Panathinaikos Ateny
2001 SuproLiga: Maccabi Tel Awiw Euroliga: Kinder Bolonia
2002 Panathinaikos Ateny (Grecja)
2003 FC Barcelona (Hiszpania)
2004 Maccabi Tel Awiw (Izrael)
2005 Maccabi Tel Awiw
2006 CSKA Moskwa
2007 Panathinaikos Ateny
2008 CSKA Moskwa
2009 Panathinaikos Ateny
2010 Regal FC Barcelona
2011 Panathinaikos Ateny
2012 Olympiakos Pireus
2013 Olympiakos Pireus
2014 Maccabi Tel Awiw
2015 Real Madryt
2016 CSKA Moskwa
2017 Fenerbahce Stambuł
2018 Real Madryt
2019 CSKA Moskwa