GTK Arka zajęła w grupie A pierwszej ligi drugie miejsce – jej bilans to 12 zwycięstw i cztery porażki. Gdynianki awansowały do półfinału play off (w ćwierćfinale pokonały 2-0 Grot TomiQ Pabianice), ale rozgrywki zostały przerwane przez pandemię koronawirusa.

Reklama

W Arce zdecydowano się wykupić za 40 tys. złotych „dziką kartę” – tyle musiały zapłacić drużyny, które uplasowały się w pierwszej lidze na drugich pozycjach.

Prowadzony przez byłą zawodniczkę tego klubu i reprezentantkę Czarnogóry Jelenę Skerovic zespół zastąpi w ekstraklasie Widzew Łódź, który wycofał się z rozgrywek EBLK. W najwyższej klasie zabraknie także najbardziej utytułowanego teamu, 25-krotnego mistrza Polski Wisły Kraków, a jego miejsce zajmie triumfator grupy B pierwszej ligi CTL Zagłębie Sosnowiec.

GTK Arka stanowiła do tej pory rezerwy VBW Arki Gdynia, która została w minionym sezonie mistrzem Polski. Niektóre zawodniczki grały w ekstraklasie, ale teraz trzeba będzie rozdzielić oba składy.

Zgodnie z założeniem w drużynie beniaminka będą występować tylko młode Polki, które mają na koncie kilka sukcesów. W styczniu w Lublinie gdynianki okazały się najlepsze w Młodzieżowym Pucharze Polski, natomiast w lutym triumfowały w Gdańsku w krajowym czempionacie do lat 22.

Wykupienie "dzikiej karty" było wspólną decyzją trenera pierwszej drużyny Gundarsa Vetry, menedżerki Agnieszki Bibrzyckiej, Jeleny Skerovic i moją. Uznaliśmy, że będzie to najlepsze rozwiązanie dla klubu i tych młodych dziewczyn. Zawodniczki mają się w ekstraklasie rozwijać i pokazać swoje umiejętności, co nie znaczy, że nie będziemy przykładać wagi do wyników. Ten zespół z pewnością nie będzie walczył o czołowe lokaty, ale stać go na zajęcie miejsc w przedziale 8-10 – powiedział w prezes Arki Bogusław Witkowski.

W najbliższym sezonie w ekstraklasie ponownie rywalizować będzie 12 drużyn, z czego aż cztery z Trójmiasta. Poza gdyńskimi ekipami znalazły się w niej także DGT Politechnika Gdańska i AZS Uniwersytet Gdański.

Pierwszym akordem rozgrywek będzie mecz o Superpuchar Polski – 30 września w Żyrardowie zmierzą się VBW Arka i Basket 25 Bydgoszcz. Z kolei ekstraklasa rozpocznie zmagania 3 października.