Stawkę uzupełni drużyna z kwalifikacji - może to być: Ironi Ness Ziona, czyli triumfator PE FIBA w minionym sezonie, BC Wiedeń, BC Parnu Sadam (Estonia), Keravnos BC (Cypr) lub FC Porto. Stołeczny klub jest jedną z 14 drużyn, które rozpoczną rywalizację od razu od fazy grupowej.

Reklama

Rywalem Trefla Sopot w eliminacjach będzie w półfinale ukraiński BC Dnipro (mecz 29 września). Sopocianie mieli szczęście w losowaniu ćwierćfinałów kwalifikacji, bo uzyskali wolny los.

Stawkę 32 uczestników PE FIBA (osiem czterozespołowych grup) stworzą, oprócz 14 drużyn „pewniaków”, przegrani z eliminacji Ligi Mistrzów FIBA oraz zwycięzcy turniejów kwalifikacyjnych PE.

W minionym sezonie do finału rozgrywek dotarł Arged BM Slam Ostrów Wlkp. (zagra w Lidze Mistrzów FIBA 2021/22). Ekipa trenera Igora Milicica w meczu decydującym o tytule przegrał w Izraelu z miejscowym Ironi Ness Ziona 74:82.

Pierwszy etap rozgrywek w fazie grupowej sezonu 2021/22 PE FIBA rozpocznie się 13 października, a zakończy 17 listopada (mecze systemem „każdy z każdym”). Drugi etap, także w grupach (cztery po cztery zespoły) potrwa od 8 grudnia do 9 lutego 2022. Zagrają w nim po dwie najlepsze drużyny z ośmiu grup z pierwszego etapu.

Ćwierćfinały, do których awansują po dwa najlepsze zespoły z czterech grup zaplanowano na 9 i 16 marca, a półfinały na 30 marca i 6 kwietnia (systemem „mecz i rewanż”). Finał według tej samej formuły ma się odbyć w dniach 20 i 27 kwietnia.

Puchar rozgrywany jest od 2015 r. Dotychczasowi triumfatorzy to: niemiecki Fraport Skyliners Frankfurt, francuskie Nanterre 92, włoskie Umana Wenecja i Dinamo Sassari oraz Ironi. W sezonie 2019/20 rywalizacji nie dokończono z powodu pandemii COVID-19.

Legia ma bogatą, choć dość dawną, tradycję występów na europejskich parkietach. W latach 50. i 60. XX wieku "Zieloni Kanonierzy" czterokrotnie meldowali się w ćwierćfinale Pucharu Europy (obecnie Euroliga).