Spotkanie z Basket Landes było euroligowym debiutem Jeleny Skerovic, która 23 grudnia zastąpiła łotewskiego trenera Gundarsa Vetrę. Pod wodzą 41-letniej Czarnogórki zawodniczki VBW Arki przegrały 74:87 i nie zdołały zrewanżować się za poniesioną we Francji porażkę 70:79.

W ekipie mistrzyń Polski zabrakło kontuzjowanej skrzydłowej Alice Kunek oraz rozgrywających, Szwedki Klary Lundquist i Francuzki Romane Bernies, które odeszły z klubu. Po raz pierwszy zagrały natomiast reprezentantka Grecji Pinelopi Pavlopoulou (rzuciła dziewięć punktów oraz miała osiem asyst) i Julia Bazan, która przeszła z GTK Gdynia.

Początek spotkania należał do przyjezdnych, które w 5. minucie po trafieniu za trzy Marie-Eve Paget wygrywały 16:11, a tuż przed końcem pierwszej kwarty 24:17. W 18. minucie był już remis 35:35, natomiast na przerwę drużyny zeszły przy stanie 42:40 dla Basket.

W pierwszej połowie ekipa gości miała kolosalną przewagę w walce na tablicach. Francuzki zebrały w sumie 27 piłek, z czego aż 14 na atakowanej tablicy, natomiast gospodynie zanotowały tylko 12 zbiórek, w tym trzy w ofensywie. Z kolei w całym meczu 45 (20) do 27 (6).

W 23. minucie po akcji Marissy Kastanek zrobiło się 48:47 dla VBW Arki, jednak dalsza część spotkania zdecydowanie należała do rywalek. Mistrzynie Polski, które ostatni mecz rozegrały 30 grudnia, a następnie przez dwa tygodnie nie trenowały z powodu zakażeń koronawirusem, nie wytrzymały kondycyjnie trudów tej rywalizacji.

W 29. minucie Basket Landes wygrywał 60:53, a następnie systematycznie powiększał przewagę. W 32. minucie prowadził 67:57, a w 36. 79:62.

Już w sobotę w zaległym spotkaniu gdynianki zmierzą się w Schio z Berettą Famila. Zgodnie z terminarzem ten mecz miał się odbyć 12 stycznia.

VBW Arka Gdynia – Basket Landes 74:87 (19:24, 21:18, 17:20, 17:25)
VBW Arka Gdynia: Megan Gustafson 18, Marissa Kastanek 16, Morgan Bertsch 12, Pinelopi Pavlopoulou 9, Ana-Marija Begic 8, Kamila Podgórna 4, Agata Dobrowolska 4, Magdalena Szymkiewicz 3, Julia Bazan 0
Basket Landes: Marine Fauthoux 22, Lidija Turcinovic 17, Regan Magarity 16, Marie-Eve Paget 12, Marianna Tolo 6, Kendra Chery 6, Sara Roumy 2, Celia Cardenal 2, Jillian Harmon 2, Seehia Abega 2