Impreza cyklu European Tour, w której co roku bierze udział światowa czołówka, odbywa się na trzech polach: Old Course Saint Andrews (kolebka golfa), Carnoustie i Kingsbarns.

Reklama

Składa się ona z dwóch części - w jednej rywalizują indywidualnie profesjonaliści, w drugiej łączeni są w pary z amatorami, znanymi postaciami ze świata sportu, rozrywki lub biznesu. Jednym z gości tegorocznej edycji jest Pistorius, który nie krył zadowolenia.

Udział w tym turnieju to prawdziwa przyjemność. Każdy golfista o tym marzy. Nie miałem dotąd okazji zagrać na żadnym z tych trzech pól, a okazuje się, że zrobię to przy okazji tak renomowanych zawodów - podkreślił uczestnik niedawnych zmagań olimpijskich i paraolimpijskich w Londynie.

Oprócz niego zaproszeni zostali także m.in. jeden z najlepszych wioślarzy w historii Brytyjczyk Steve Redgrave, byli reprezentanci Holandii w piłce nożnej Johan Cruyff i Ruud Gullit, amerykański aktor Greg Kinnear oraz jego rodak perkusista zespołu Bon Jovi Tico Torres.

Pistorius w Szkocji spotka się na jednym polu z gwiazdami golfa z RPA - Erniem Elsem, Louisem Oosthuizenem i Charlem Schwartzelem.

Lekkoatleta, który podczas paraolimpiady w Londynie wywalczył trzy medale (złoto w biegu na 400 m i sztafecie 4x100 m oraz srebro na 200 m), ma handicap 18. Im większe umiejętności prezentuje zawodnik, tym niższa jest wartość jego handicapu. Dla porównania u rozpoczynających przygodę z tą dyscypliną sportu wynosi on 36, zaś u czołowych polskich graczy jest bliski 0. Były hokeista Mariusz Czerkawski ma handicap 5, a były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski i Realu Madryt Jerzy Dudek - 8.