Ziółkowski (OŚ AZS Poznań) po dyskwalifikacji Białorusina Iwana Cichana otrzyma srebrny medal MŚ z Helsinek, zawodów, które odbyły się... jedenaście lat temu. Złotym medalistą zostaje Białorusin Wadim Diewiatowski, a brązowym – Niemiec Markus Esser.

Reklama

Cichan był ukarany dwuletnią dyskwalifikacją (04.08.2012-03.08.2014), został pozbawiony również srebrnego medalu olimpijskiego z Aten (2004) i złotego medalu mistrzostw Europy z Goeteborga (2006). Białorusini mieli również stracić medale igrzysk olimpijskich z Pekinu (Diewiatowski – srebrny, a Cichan – brązowy), ale Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu uznał odwołanie młociarzy opierające się na błędzie proceduralnym przy pobieraniu próbek.

Z kolei Sudoł (AZS AWF Kraków) "wskoczył" na najniższy stopień podium po siedmiu latach, bo dopiero teraz zweryfikowano wyniki w chodzie na 50 km z MŚ w Berlinie (2009). Dla Polaka, wicemistrza Europy z Barcelony (2010), jest to największy sukces w karierze.

Ma to związek z dyskwalifikacją pierwszego na mecie Siergieja Kirdiapkina. Rosjanin był ukarany 38-miesięczną dyskwalifikacją (15.10.2012-14.12.2015), został pozbawiony również złotego medalu olimpijskiego z Londynu i zwycięstwa w Pucharze Świata w Sarańsku.

Złotym medalistą MŚ z Berlina został zatem Norweg Trond Nymark, srebrnym – Hiszpan Jesus Angel Garcia.

Stowarzyszenie IAAF wystosowało oficjalne pismo do zainteresowanych federacji o zmianie kolejności w rzucie młotem i chodzie.