Wyniki plebiscytu ogłoszono w czwartek podczas uroczystej gali w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Na dwóch kolejnych miejscach znalazły się panie, które także zdobyły medale w Rio. Druga była brązowa medalista w pięcioboju nowoczesnym st. szeregowy Oktawia Nowacka, a trzecia także zdobywczyni brązowego medalu w zapasach st. szeregowy Monika Michalik.

Reklama

Z jedenastu medali, jakie polscy sportowcy zdobyli w Rio de Janeiro, właśnie te trzy wywalczyli żołnierze. Małachowski jest bowiem zawodnikiem Wojskowego Zespołu Sportowego w Wrocławia, Nowacka reprezentuje Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze, a Michalik WZS z Poznania.

Gości na gali przywitał dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał dywizji Jarosław Mika, który złożył meldunek przybyłemu na spotkanie ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi.

Szef resortu pogratulował wszystkim wyróżnionym, podziękował za wysiłek, jaki włożyli w przygotowania.

Sport wojskowy to sport powszechny, pomaga w kształtowaniu postaw obywatelskich. Daje zdrowie, wytrzymałość, Polska staje się bezpieczna dzięki waszemu wysiłkowi. Sport w armii jest jednym z elementów, które tworzą siłę Rzeczypospolitej - podkreślił Macierewicz.

Wyróżnienia przyznano także w innych kategoriach. Najlepszą reprezentacją sił zbrojnych RP w klasyfikacji generalnej mistrzostw Wojska Polskiego w sporcie powszechnym uznano 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Powietrznej z Żagania. Na drugiej pozycji znalazła się 12. Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina, a na trzeciej 1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego.

Wyróżnienie dla najlepszej uczelni wojskowej otrzymała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, druga była Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy, a trzecia Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Decyzją ministra Obrony Narodowej przyznano Złote Medale za Zasługi dla Obronności Kraju. Odznaczenia otrzymały Oktawia Nowacka, Agata Ozdoba i Arleta Podolak.

W gali nie uczestniczył triumfator, który aktualnie trenuje w USA. Po zakończeniu uroczystości Nowacka nie kryła wzruszenia. W Rio spełniłam swoje marzenie, zdobyłam medal olimpijski. Teraz otrzymałam odznaczenie, które będzie mnie jeszcze bardziej motywowało do pracy - powiedziała pięcioboistka.

Dziesiątka najlepszych sportowców Wojska Polskiego w 2015 roku w sporcie wyczynowym:
1. Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
2. Oktawia Nowacka (pięciobój nowoczesny)
3. Monika Michalak (judo)
4. Arleta Podolak (judo)
5. Angelika Cichocka (lekkoatletyka)
6. Arkadiusz Gardzielewski (lekkoatletyka)
7. Agata Ozdoba (judo)
8. Marcin Lewandowski (lekkoatletyka)
9. Iwona Matkowska (zapasy)
10. Aleksandra Hornik (biegi na orientację)