Chciałaby też spróbować swoich sił na 5000 metrów, lecz może nie zostać dopuszczona do startu, ponieważ w tej konkurencji obowiązują minima startowe, a Johaug jeszcze nigdy nie biegła na tym dystansie, więc nie ma żadnego wyniku.

Reklama

W biegu na 10 000 m nie ma żadnych wymogów.

Prezes norweskiej federacji lekkoatletycznej Ketil Toemmernes powiedział kanałowi norweskiej telewizji NRK: Być może zrobimy wyjątek. Rywalizacja narciarzy z lekkoatletami może być bardzo ciekawa dla publiczności.

Trener biegaczki Pal Gunnar Mikkelsplass przyznał, że "Therese właśnie zakończyła cykl treningowy w USA. Ma tyle siły, że ją wprost rozrywa i chce sprawdzić, jak wypadnie w bieganiu. Traktuje ten start też jako część treningów".

Johaug jeszcze nigdy nie biegała na stadionie lekkoatletycznym, natomiast w ubiegłym roku wystartowała w biegu ulicznym w Oslo na dystansie 10 km i wygrała w kategorii kobiet czasem 33.36, a wyprzedziło ją tylko sześciu mężczyzn.

Nie jest jedyną biegaczką narciarską, która próbuje swych sił w zawodach lekkoatletycznycvh. Jej byla koleżanka z reprezentacji Kristin Stoermer Steira była mistrzynią Norwegii na 5000 i 10 000 m oraz w biegu przełajowym na 6000 m. Zakwalifikowała się do reprezentacji na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w 2010 roku w Barcelonie, lecz nie wystartowała z powodu kontuzji.

Reklama

Podczas tegorocznych mistrzostw kraju wystartują również inni członkowie reprezentacji w biegach narciarskich, mistrzowie olimpijscy z Pjongczangu w sztafetach Astrid Uhrenholdt Jacobsen na 5000 m, a na 10 000 m Didrik Toenseth.