Także pod względem "jakości" medali polscy lekkoatleci jeszcze nigdy tak dobrze w igrzyskach nie wypadli. W Tokio cztery razy stanęli na najwyższym stopniu podium, dwa razy wywalczyli srebro i dwukrotnie brąz. Dotychczas jedyny raz cztery złota przywieźli z 2000 roku z Sydney, ale wówczas były to jedyne medale.

W lekkoatletycznej tabeli medalowej zajmują trzecie miejsce, ale medale zostaną jeszcze rozdane w niedzielę w męskim maratonie. Lepsi są tylko Amerykanie (7-12-7) i nieoczekiwanie Włosi (5-0-0). Reprezentacja USA jest jedyną, która zdobyła dwucyfrową liczbę medali. Dziewięć - podobnie jak Polska - zdobyły też Jamajka i Kenia, ale mniej z najcenniejszego kruszcu.

Nasi medaliści

Najbardziej z polskiej ekipy zaskoczył chodziarz Dawid Tomala, który triumfował na dystansie 50 km.

Poza nim na najwyższym stopniu podium stanęli Anita Włodarczyk, po raz trzeci w karierze i Wojciech Nowicki w rzucie młotem, a także sztafeta mieszana 4x400 m.

Srebro zawisło na szyi oszczepniczki Marii Andrejczyk i zawodniczek ze sztafety 4x400 m. Brąz wywalczyli w młocie Paweł Fajdek i Malwina Kopron oraz Patryk Dobek w biegu na 800 m.

Przełożone o rok z powodu pandemii COVID-19 igrzyska w Tokio zakończą się w niedzielę.