Zawody te są priorytetem dla Armanda i organizatorzy mistrzostw w Norrkoeping ustalali program nie wiedząc jeszcze, że impreza w Chorzowie zostanie zakwalifikowana jako mityng Diamentowej Ligi - potwierdził start w Polsce agent tyczkarza Daniel Wessfeldt na antenie telewizji SVT.

Reklama

Dużo słyszałem o tym stadionie i panującej tam wspanialej atmosferze i widziałem obiekt w telewizji, która transmitowała w marcu piłkarski baraż do mistrzostw świata przegrany przez Szwecję 0:2. Chcę tam być - powiedział tyczkarz.

Duplantis pomimo odmowy startu w Norrkoeping weźmie udział w drużynowych mistrzostwach w barwach klubu Uppdsala IF we wtorek.

To mój klub po zamieszkaniu w Szwecji i otrzymuję od niego tak ważne wsparcie, że chcę mu pomóc. Start w tych zawodach jest dla mnie bezdyskusyjny - powiedział tyczkarz.

Reklama

Decyzja zapadła w poniedziałek i jak podkreślili organizatorzy - jest tak zaskakująca, że jego nazwiska nie ma nawet na listach startowych.

Wessfeldt potwierdził, że zawody w Uppsali zostaną potraktowane jako trening, ponieważ w Szwecji Duplantis nie ma żadnej konkurencji, a przed MŚ w Eugene zamierza wystartować tylko raz, 30 czerwca w mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie.

Urodzony w USA tyczkarz posiada z racji pochodzenia matki podwójne obywatelstwo i od 2015 roku reprezentuje Szwecję. Poza złotym medalem olimpijskim w Tokio zdobył złote medale w tegorocznych halowych MŚ w Belgradzie, halowych mistrzostwach Europy w Toruniu (2021) i ME w Berlinie (2018). Jest wicemistrzem świata z Dauhy (2019) i aktualnym rekordzistą świata z wynikiem 6.20 metra.

Zbigniew Kuczyński