Bol sięgnęła po wyróżnienie European Athletics jako trzecia Holenderka po Dafne Schippers i Sifan Hassan. W tym roku w mistrzostwach Europy w Monachium zdobyła trzy złote medale: w biegach na 400 m ppł, 400 m i sztafecie 4x400 m. Poprawiła też rekord kraju na 400 m - 49,44.

Z kolei w mistrzostwach świata w Eugene wywalczyła srebro w sztafecie mieszanej 4x400 m i na 400 m ppł, przegrywając jedynie z rekordzistką świata Sydney McLaughlin z USA. Natomiast w halowych MŚ w Belgradzie zdobyła srebrno na 400 m i sztafecie 4x400 m.

Oprócz Bol, największe szanse na wyróżnienie miały specjalizująca się w skoku wzwyż Jarosława Mahuczich z Ukrainy i wieloboistka Nafissatou Thiam z Belgii.

Pierwszy raz w historii doszło do sytuacji, w której dwóch zawodników otrzymało nagrodę dla najlepszego europejskiego lekkoatlety. Tym mianem wyróżniono Duplantis i Ingebrintsena.

Duplantis wygrał wszystkie najważniejsze imprezy w tym roku i poprawił własny rekord świata w skoku o tyczce na 6,21 m.

Ingebrintsen powtórzył wyczyn sprzed czterech lat i został podwójnym mistrzem Europy na dystansach 1500 i 5000 m. Ponadto zdobył srebro MŚ i HMŚ w biegu na 1500 m.

Duplantis i Ingebrigtsen w 2018 roku otrzymali nagrodę wschodzących gwiazd europejskiej lekkoatletyki. Od tamtej pory ich kariery przebiegają modelowo. Obaj przed rokiem w Tokio zostali mistrzami olimpijskimi i zdobyli wiele medali wielkich międzynarodowych imprez.

Obaj laureaci nie mogli uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród. Trzecim finalistą był skoczek w dal Miltiadis Tentoglou z Grecji.

Nagrodę dla najlepszych młodych lekkoatletów wręczono oszczepniczce Elinę Tzengko z Grecji i dyskobolowi Mykolasowi Aleknie z Litwy. 19-latkowie byli najlepsi w swoich konkurencjach w sierpniowych ME. Zostali najmłodszymi mistrzami Starego Kontynentu w historii, a w Monachium poprawili rekordy życiowe. Oszczepniczka Tzengko triumfowała wynikiem 65,81 m, a dyskobol Alekna - 69,78. Litwin jest również wicemistrzem globu z Eugene.

Aleknie nagrodę wręczył utytułowany estoński dyskobol Gerd Kanter, który rywalizował z ojcem Mykolasa - Virgilijusem.

Nagrodę Fair Play otrzymał Nahuel Carabana z Andory, który w ME przerwał bieg na 3000 m z przeszkodami, aby pomóc kontuzjowanemu rywalowi.

European Athletic przyznaje nagrody Golden Tracks dla najlepszych lekkoatletów kontynentu od 1993 roku, a kategorię Wschodząca Gwiazda wyodrębniono w 2007 roku.

W tym roku jednym z nominowanych lekkoatletów był wicemistrz świata i mistrz Europy w rzucie młotem Wojciech Nowicki, ale nie znalazł się w finałowej trójce.