Znakomitemu alpejczykowi spodobały się konie tej rasy podczas ceremonii otwarcia tegorocznych mistrzostw świata w konkurencjach alpejskich w austriackim Schladming.

Reklama

Na początku czerwca 50 siwych ogierów tej rasy w wieku od jednego do trzech lat hodowcy kierują do górskiego obozu położonego na wysokości 1500 metrów, gdzie zdobywają kondycję tak potrzebną, kiedy w przyszłości zasilą funkcjonującą w Wiedniu Hiszpańską Szkołę Jazdy, jedną z turystycznych atrakcji naddunajskiej stolicy.

Klammer, startujący w latach 1973-1985, oprócz olimpijskiego złota ma w kolekcji pięć małych Kryształowych Kul za wygranie klasyfikacji zjazdu Pucharu Świata (1975-1978 i 1983). Wygrał 26 imprez cyklu, 25 w zjeździe i jedną w kombinacji.

Rasa wzięła nazwę od stadniny, w której została wyhodowana - Lipicy w Słowenii, założonej w 1580 roku. Rasa powstała z rodzimych koni Karster krzyżowanych z końmi hiszpańskimi i neapolitańskimi. Do dziś hodowane są tam silne konie, także do zaprzęgu i jazdy wierzchem. Lipicany rodzą się skarogniade lub kare, dopiero między 6 a 10 rokiem życia ich maść zmienia się na siwą. Tylko nieliczne z nich pozostają na zawsze kare.