Dziennik Gazeta Prawana logo

Tour de France: Nibali najszybszy. Kwiatkowski bohaterem 10. etapu

14 lipca 2014, 18:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Michał Kwiatkowski
Michał Kwiatkowski/PAP/EPA
Vincenzo Nibali wygrał poniedziałkowy, 10. etap kolarskiego Wyścigu Tour de France. Włoski kolarz z grupy Astana na mecie liczącej 162 kilometry trasy z Miluzy La Planche des Belles Filles wyprzedził Francuza Thibauta Pinota (FDJ.Fr) o 15 sekund, trzeci Alejandro Valverde (Movistar) stracił 20 sekund.

Michał Kwiatkowski, polski kolarz grupy Omega Pharma, był jednym z bohaterów etapu, zajął ostatecznie 24 miejsce, tracąc do Nibalego 2 minuty i 13 sekund.

Czołówka etapu uformowała się około 100 km przed metą. Najwyżej klasyfikowanym wśród prowadzących grupę uciekinierów był Michał Kwiatkowski - „wirtualnie” Polak był liderem całego wyścigu, ponieważ 13-oosobowa grupa wypracowała sobie ponad czterominutową przewagę nad peletonem.

20 kilometrów przed metą grupa uciekinierów porwała się, odpadali kolejni kolarze. Niespełna 2 kilometry przed metą zaatakowała grupa pościgowa, która dogoniła i - niestety - wyprzedziła Kwiatkowskiego. Na końcówce etapu Polak wyraźnie osłabł.

Wydarzeniem etapu była rezygnacja Alberto Contadora z kontynuowania jazdy w wyścigu. 81 kilometrów przed metą Hiszpan z grupy Saxo-Tinkoff uczestniczył w groźnie wyglądającej kraksie i uszkodził kolano. Mimo pomocy jednego z zespołowych kolegów nie zdołał dogonić zasadniczej grupy i "spasował".
Michał Gołaś (Omega Pharma) zajął 65. miejsce, stracił do zwycięzcy 16 minut i 7 sekund. 

Bartosza Huzarskiego (NetApp) sklasyfikowano na 103. pozycji, jego strata wyniosła 27 minut i 39 sekund. Tuż za nim do metu dotarł Rafał Majka (Saxo Tinkoff), jego strata wyniosła 28 min. i 34 sek. Maciej Bodnar (Cannondale) był w poniedziałek 153., stracił 32 min. i 29 sek. 

Nowym liderem wyścigu został poniedziałkowy zwycięzca - Vincenzo Nibali. Włoch o 2 minuty i 23 sekundy wyprzedza Richiego Porte’a (Australia, Sky), trzeci jest Alejandro Valverde (2 min. 47 sek. straty).

Michał Kwiatkowski jest na 13. miejscu, traci do Nibalego 4 minuty i 39 sek. Michał Gołaś zajmuje 48 miejsce, traci do lidera wyścigu 46 minut i 37 sekund
Maciej Bodnar jest 105. ze stratą godziny, 16 minut i 44 sekund. O stopień niżej klasyfikowany jest Bartosz Huzarski (strata godziny, 18 min. i 6 sek.). Rafał Majka - jest po dziesięciu etapach 150. (strata godziny, 43 min. i 14 sek.).

We wtorek jest dzień odpoczynku, a w środę - jedenasty etap 101. edycji „Wielkiej Pętli” - liczy 187 kilometrów, a trasa poprowadzi z Besancon do Oyonnax.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło IAR
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj