Zdaniem Nardiego, Polak i Francuzka bez konsultacji z nim zmienili drogę wspinaczkową oraz nie zabrali radia umożliwiającego kontaktowanie się z bazą. Przez to formalny szef wyprawy dowiadywał się z Internetu co dzieję się w trakcie wspinaczki Tomaszka Mackiewicza i Elizabeth Revol.

Reklama

Nardi stwierdził, ze przy takim obrocie spraw Polak i Francuzka mogą korzystać z namiotów bazowych tylko w sytuacji awaryjnej i nie są już członkami jego wyprawy. Dlatego pod znakiem zapytania stoi kontynuacja ekspedycji i próba ataku szczytowego.

Mackiewicz i Revol dotarli do wysokości powyżej 7 tysięcy metrów (obóz 4) i zapowiadali próbę ataku szczytowego. Przez trudności z łącznością nie wiadomo czy zdecydowali atakować szczyt, czy zejść do bazy.

Nanga Parbat i K2 pozostają jedynymi niezdobytymi zimą ośmiotysięcznikami. O tej porze roku przez kilkadziesiąt lat na Nanga Parbat próbowało wyjść wiele wypraw różnymi drogami. Najwyżej, bo na wysokość 7400 metrów dotarł Zbigniew Trzmiel w 1996 roku. Wyczyn w 2013 roku powtórzył Tomasz Mackiewicz. Polski himalaista po raz piąty próbuje zimą wejść na Naga Parbat.

ZOBACZ TEŻ: Nanga Parbat niezdobyte. Polacy zawracają z ośmiotysięcznika>>>