Jeżeli ktokolwiek obawia się, że w polskim żeglarstwie zabraknie następców dla starych mistrzów, gdy ci przejdą na sportową emeryturę, może spać spokojnie. Wszystko wskazuje na to, że światowy poziom biało-czerwonych żagli zostanie utrzymany. Przemawiają za tym wyniki żeglarskiej młodzieży, która już teraz święci triumfy na międzynarodowych imprezach. Jednym z najważniejszych osiągnięć juniorów są ubiegłoroczne mistrzostwa Europejskiej Federacji Żeglarskiej (EUROSAF), z których zarówno żeńska, jak i męska załoga w klasie 29-er wróciły z medalami. Aleksandra Melzacka i Maja Micińska, wygrywając 6 z 12 wyścigów pewnie sięgnęły po złoto a Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński przywieźli z francuskiego Brestu brąz. Sukces ten jest tym bardziej wart odnotowania, że rywalizacja „twentyninerów” stanowi wstęp do ścigania się w najszybszej i najbardziej widowiskowej, olimpijskiej klasie 49-er.

Reklama

Aleksandra Melzacka i Mikołaj Staniul to stypendyści Energa Sailing, którzy poważne żeglowanie zaczęli od klasy Optimist. Już mając 15 (Ola) i 13 lat (Mikołaj) triumfowali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i reprezentowali Polskę na mistrzostwach Europy i świata w klasie Optimist. Ich praca i zaangażowanie przełożyły się na sukcesy również na krajowym podwórku – W latach 2013 i 2014 oboje zwyciężali w klasyfikacji generalnej regat Energa Sailing Cup, dzięki czemu zostali objęci programem stypendialnym dla młodych żeglarskich talentów. Jak przyznają, pomogło im to w rozwoju sportowej kariery. Program Energa Sailing ułatwił mi przejście na klasę 29-er, pozwolił na kontynuowanie żeglarskiej pasji i rozwijanie umiejętności – wspomina Aleksandra Melzacka. W przyszłości chciałabym, już w klasie 49-er FX pojechać na igrzyska olimpijskie i zdobyć na nich medal – deklaruje.

Program stypendialny jest integralnym elementem cyklu regat Energa Sailing Cup, organizowanego od 2013 roku i dedykowanego doświadczonym młodym żeglarzom. W każdej edycji bierze udział kilkaset zawodników tak zwanej Grupy A klasy Optimist, czyli najlepszych młodych żeglarzy w kraju. Najpierw ścigają się oni w regatach eliminacyjnych, gromadząc punkty do klasyfikacji generalnej. 40 zawodników, którzy zdobędą ich najwięcej kwalifikuje się do finału, tradycyjnie rozgrywanego na wodach Zatoki Gdańskiej, w pobliżu sopockiego molo. Czternastu najlepszych żeglarzy w „generalce” otrzymuje w nagrodę stypendia na zakup sprzętu sportowego. Zawodnicy zmieniający klasę na wyższą – tak jak A. Melzacka, która przesiadła się z Optimista na 29-er – mogą liczyć nawet na 15 tysięcy złotych. Wsparcie w postaci comiesięcznego stypendium sportowego jest kontynuowane w kolejnych trzech latach od zakwalifikowania się do Energa Junior Team, jak oficjalnie nazywa się grupa stypendystów.

Jako mecenas polskiego żeglarstwa koncentrujemy się na edukacji żeglarskiej najmłodszych i wsparciu zawodników rozpoczynających poważną karierę, ponieważ to właśnie młodych ludzi najłatwiej zarazić sportową pasją i sprawić, że będą ją rozwijać – mówi Maciej Ruwiński, koordynator programu Energa Sailing w Grupie Energa SA. Żeglarstwo to również szkoła charakteru, lekcja wielu ważnych wartości, takich jak wytrwałość, ciężka praca, uparte dążenie do celu. Chcemy nie tylko zapewniać młodzieży finansowe wsparcie i przeżycie sportowej przygody ale również przyczynić się do jej osobistego rozwoju – dodaje.

Cykl regat Energa Sailing Cup to tylko jedno z wielu działań Grupy Energa, które ma na celu wspieranie i promocję żeglarstwa w Polsce. W ramach kompleksowego projektu, przy współpracy z PZŻ, już po raz czwarty uczniowie szkół podstawowych mogą brać udział w ogólnopolskim programie edukacji żeglarskiej w klasie Optimist i windsurfingu. Podczas wielomiesięcznego kursu odbywa się łącznie około 6000 godzin lekcji teoretycznych i zajęć na wodzie. W trzech edycjach projektu wzięło dotąd udział 3000 dzieci w wieku 7-9 lat (Optimist) i 9-11 lat (windsurfing). Ponadto każdego roku w otwartych warsztatach żeglarskich w szkołach podstawowych bierze udział 10 000 dzieci.
Grupa Energa, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZŻ finansują ponadto zakup sprzętu dla klubów w całym kraju. W ramach tej współpracy przekazano już 90 łodzi Optimist z kompletem wyposażenia, 40 desek windsurfingowych oraz, przy okazji inauguracji ubiegłorocznego finału Energa Sailing Cup, 100 kompletów żagli, kamizelek i materiałów edukacyjnych.