To największy tego typu projekt w Polsce – swym zasięgiem obejmuje 10 miast i 7 województw, a każdego roku w programie kompleksowego szkolenia żeglarskiego oraz warsztatach w szkołach podstawowych bierze udział ponad 10 000 dzieci. Oferta Energa Sailing to szkolenie w klasie Optimist, adresowane do chłopców i dziewczynek w wieku 7 - 9 lat oraz w windsurfingu dla dzieci w wieku 9 – 11 lat.

Reklama

Jego celem jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego. Program podzielony jest na dwie części – zimową, która uczy teorii żeglowania i zachowania się nad wodą oraz dba o rozwój fizyczny uczniów szkół podstawowych w czasie zajęć ogólnorozwojowych oraz letnią, podczas której uczestnicy poznają praktyczną stronę żeglowania. Zajęcia na wodzie trwają od maja do października. W lipcu grupa najlepszych, najbardziej zaangażowanych dzieci bierze ponadto udział w letnich półkoloniach żeglarskich. Program realizowany jest w siedmiu miastach w klasie Optimist (Szczecin, Gdynia, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków) i czterech w windsurfingu (Sopot, Gdańsk, Warszawa, Kalisz).

Czwarta edycja bezpłatnego programu Energa Sailing to kolejny krok w rozwoju aktualnie najbardziej kompleksowego w Polsce projektu szkolenia żeglarskiego dla dzieci chcących rozpocząć swoją przygodę z tym pięknym sportem. Zajęcia spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, jednak z każdą kolejną edycją staramy się poszerzać ofertę szkoleniową oraz udoskonalać formę programu - wyjaśnia Maciej Ruwiński, koordynator programu z Grupy Energa. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu programowi edukacji żeglarskiej za kilka lat wychowamy kolejnych wspaniałych żeglarzy, następców olimpijczyków i ambasadorów Energa Sailing, takich jak Przemysław Miarczyński i Piotr Myszka – dodaje.

Dzieci zaczynają od żeglowania w klasie Optimist. Dzięki małym rozmiarom i prostej konstrukcji łodzi mogą pływać na niej już kilkulatkowie. Program zajęć letnich jest tak przygotowany, by dzieciom nie stała się krzywda - zajęcia na wodzie prowadzone są przez instruktorów posiadających doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Dzieci wyposażone są w kamizelki ratunkowe a łodzie są łatwe do opanowania przez małych żeglarzy. Każde zejście na wodę odbywa się wyłącznie w obecności instruktorów, asekurujących adeptów sztuki żeglarskiej na motorówkach.

Nad programem edukacji żeglarskiej patronat objęli członkowie kadry narodowej Energa Sailing Team Poland: Irmina Mrózek - Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec (Szczecin), Przemysław Miarczyński (Gdynia), Paweł Tarnowski (Sopot), Piotr Myszka (Gdańsk), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (Olsztyn), Małgorzata Białecka (Warszawa), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (Kraków), Agata Berwińska (Wrocław) oraz Maja Dziarnowska (Kalisz). Patroni podczas otwartych treningów prowadzą zajęcia, dzieląc się z najmłodszymi swoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

W czasie zajęć dzieci nauczą się pewności siebie, poprawią koncentrację oraz zrozumieją, dlaczego we wszystkim, co robią, liczy się dokładność i precyzja. Poznają zalety pracy w grupie, szybciej też będą w stanie zżyć się z rówieśnikami oraz stworzą przyjaźnie, które dzięki wspólnym zainteresowaniom przetrwają długie lata. Dowiedzą się, czym różni się zdrowa rywalizacja od wyścigu po zwycięstwo za wszelką cenę. Zrozumieją, na czym polega szacunek dla sił przyrody i jak dbać o naturalne środowisko. Nauczą się też, jak szybko reagować na nagłe i niespodziewane sytuacje.