Dźwignię, którą o godz. 9.30 rano wyłączono nadawanie, uruchomił 23-letni trzykrotny medalista igrzysk w Rio gimnastyk Max Withlock. "Wracamy za godzinę" - zaśmiał się, podczas gdy prowadzący w studiu zaczęli robić pompki.

Reklama

Działanie ITV to element ogólnokrajowej kampanii "I Am Team GB", w ramach której sobota ma być "największym sportowym dniem w historii narodu".

Wraz z National Lottery, głównym sponsorem drużyny olimpijskiej Team GB, telewizja zorganizowała kilkaset wydarzeń na terenie całego kraju, w których Brytyjczycy mogą bezpłatnie uprawiać sport i brać udział w treningach z medalistami i olimpijczykami z Rio.

Greg Rutherford, który reprezentował Wielka Brytanię w skoku w dal, otworzył dla swojej lokalnej społeczności... swój przydomowy ogródek, w którym ma skocznię z 52-metrowym rozbiegiem.

Reklama

Najważniejsze dla mnie jest to, żebyśmy zaangażowali dzieciaki - tłumaczył. - Żyjemy w czasach, w których wokół nas jest tyle rozpraszaczy, innych atrakcji, które można robić, podczas gdy ja przez całe dzieciństwo wspinałem się na drzewa i biegałem po dworze - żartował.

Reklama

Jego koleżanka z reprezentacji, wioślarska mistrzyni olimpijska Helen Glower zorganizowała w Reading dzień otwarty dla osób zainteresowanych jej dyscypliną.

Rozpoczynający akcję Withlock prosto ze studia ITV udał się do hali Copperbox we wschodnim Londynie, która była jedną z aren igrzysk w 2012 roku. Gimnastyk weźmie tam udział w treningu piłki ręcznej i tańca brzucha.

Organizatorzy spodziewają się, że łącznie w akcji weźmie udział kilkaset tysięcy osób.

Jednocześnie w mediach społecznościowych obie firmy zachęcają do udostępniania zdjęć selfie po treningu w ramach "sprawdzania formy Team GB". W akcji bierze też udział kilkudziesięciu celebrytów.

Brytyjczycy zdobyli w Rio 67 medali, w tym 27 złotych, 23 srebrne i 17 brązowych - najwięcej od igrzysk z 1908 roku, które były rozgrywane w Londynie. Zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, za Stanami Zjednoczonymi, a przed Chinami.