Rafał Wilk pokonał 20-kilometrową trasę w 27.39,31. Drugi był Austriak Thomas Fruhwirth - 27.49,31, a trzeci Niemiec Vico Merklein - 28.42,34. Na ósmej pozycji sklasyfikowany został Arkadiusz Skrzypiński (Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin) - 30.12,01.

Przed rozpoczęciem rywalizacji Wilk był pewny siebie i nie obawiał się, że w jego przypadku zadziała "klątwa chorążego".

Przyszedł czas, by ją wreszcie złamać - podkreślił sportowiec z Łańcuta, który w czwartek przystąpi do wyścigu ze startu wspólnego.

Wilk w przeszłości był żużlowcem. Miał wypadek podczas meczu ligowego 10 lat temu, w wyniku którego stracił władzę w nogach. Później próbował sił w narciarstwie zjazdowym na nartach jednośladowych (mono ski) oraz kolarstwie na rowerze z napędem ręcznym.

Polscy sportowcy zdobyli dotychczas w Rio de Janeiro 22 medale – pięć złotych, dziesięć srebrnych oraz siedem brązowych i zajmują 12. miejsce w tej klasyfikacji. Na pierwszym są Chiny – 149 (63-51-35).