Martin pokonał 40-kilometrową płaską trasę w czasie 44.42, wyprzedzając o 45 sekund obrońcę tytułu Białorusina Wasyla Kiryjenkę oraz o 1.10 Hiszpana Jonathana Castroviejo. Bodnarowi do podium zabrakło niecałych sześciu sekund.

"Na chwilę obecną nie czuję rozczarowania, że tak niewiele zabrakło do medalu. Liczyłem na miejsce w dziesiątce. Jestem zadowolony z tego startu" - powiedział PAP Bodnar.

Drugi z reprezentantów Polski Marcin Białobłocki zajął 14. miejsce, ale byłby również w pierwszej dziesiątce, gdyby nie błąd pilotującego go motocyklisty.

"Pilot źle go pokierował na rondzie i zamiast prosto, pojechał w lewo. Marcin, bardzo skupiony, pochylony nad kierownicą, nie zauważył tego, a potem musiał zawracać. Oceniam, że w ten sposób stracił około 30 sekund" - wyjaśnił dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

Maciej Bodnar po raz trzeci uplasował się w czołowej dziesiątce mistrzostw świata. Przed rokiem amerykańskim Richmond był ósmy, a w 2010 roku w australijskim Geelong - dziewiąty. Dotychczas najlepszym wynikiem Polaka w jeździe indywidualnej na czas była siódma lokata Zenona Jaskuły w San Sebastian w 1997 roku.

Dwa miesiące temu w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro Bodnar był szósty.

31-letni Tony Martin, rówieśnik Bodnara, jest zawodnikiem belgijskiej grupy Etixx-Quick Step, z którą w niedzielę w Dausze wywalczył złoty medal w jeździe drużynowej na czas. W indywidualnym starcie po raz czwarty został mistrzem świata (poprzednio w latach 2011-2013), wyrównując rekord Szwajcara Fabiana Cancellary. Powetował sobie w ten sposób niepowodzenie z igrzysk w Rio, gdzie zajął dopiero 12. pozycję.

"Trasa była dla mnie idealna, ale bałem się upału" - przyznał kolarz z Cottbus, który od przyszłego sezonu będzie reprezentować rosyjską ekipę Katiusza.

W Dausze nie startowali mistrz olimpijski z Rio Cancellara, ani brązowy medalista olimpijski Brytyjczyk Chris Froome. Holender Tom Dumoulin, który w Brazylii wywalczył srebro, zajął w środę 11. miejsce.

Od czwartku w Dausze rozpoczną się wyścigi ze startu wspólnego. Tego dnia o medale będą walczyć młodzieżowcy.