Ta pomyłka jest dla nas wyjątkowo bolesna – oświadczył w niedzielę indonezyjski minister ds. młodzieży i sportu Imam Nachrowi.

Reklama

Szef komitetu olimpijskiego Indonezji Erick Thohir zarzucił z kolei organizatorom igrzysk niedbalstwo i zażądał natychmiastowego wycofania albumu. Jak zauważył, tylko indonezyjska flaga została pomylona z flagą innego państwa. Przyjaźń jest czymś, co w sporcie nakazuje tradycja, ale pomyłki dotyczącej tożsamości narodowej nie sposób usprawiedliwić – zaznaczył.

Błąd organizatorów 29. Igrzysk Południowoazjatyckich spotkał się z powszechnym oburzeniem w społeczeństwie Indonezji. Hasztag "shameonyoumalaysia" jest obecnie najpopularniejszym oznaczeniem na Twitterze – pisze w komentarzu agencja Associated Press.

Indonezyjscy komentatorzy na Twitterze przypominają, że Indonezja była przeciwna niepodległości Malezji, która do 1957 r. była kolonią brytyjską, podczas gdy Indonezja – b. holenderska kolonia – uzyskała niepodległość w 1949 r., oba zaś kraje weszły w konflikt na początku lat 60. i tylko dzięki dojściu do władzy w Indonezji Suharto, który wsparł Malezję w walce z partyzantami w Sarawaku, udało się go zażegnać.

Jak podkreślił jeden z użytkowników, czerwono-białe barwy symbolizują bohaterstwo walki o niepodległość Indonezji, a to sprawia, że pomyłkę Malezyjczyków trudno wybaczyć.

Rzecznik malezyjskiego komitetu olimpijskiego zapowiedział w niedzielę, że jego przewodniczący oraz malezyjski minister sportu spotkają się z Imamem Nachrowim, ministrem ds. młodzieży i sportu Indonezji, aby osobiście przedstawić przeprosiny.

Ogromnie nam przykro z powodu tej feralnej pomyłki – zaznaczył.