Putin będzie też rozmawiał w Budapeszcie z Orbanem - głosi komunikat Kremla.

Reklama

AFP przypomina, że Putin ma ósmy dan w judo, jeden z najwyższych stopni w tej dyscyplinie, i jest honorowym prezesem Międzynarodowej Federacji Judo.

Podczas tej wizyty nadany mu zostanie honorowy tytuł "Civis Honoris Causa", którzy przyznał mu Uniwersytet w Debreczynie na wschodzie Węgier.

Uczelnia poinformowała o tym na swojej stronie internetowej; w uzasadnieniu przyznania Putinowi tytułu "honorowego obywatela" podkreślono, że "zarówno węgierski rząd, jak i Federacja Rosyjska przyznały uniwersytetowi w Debreczynie istotną rolę w inwestycji (rozbudowy elektrowni atomowej) Paks 2".

Uczelnia zawarła w czerwcu porozumienie o współpracy z głównym wykonawcą inwestycji, państwowym koncernem rosyjskim Rosatom, w którym zapisano, że uniwersytet w Debreczynie będzie uczestniczyć w kształceniu specjalistów na potrzeby tego przedsięwzięcia.

Elektrownia w Paksu została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów produkcji radzieckiej. Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni z Rosatomem. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro, zapewniając tym samym 80 proc. funduszy na jej budowę.

Komisja Europejska zaakceptowała ten projekt, który był krytykowany przez węgierską opozycję, również dlatego, że Rosatom otrzymał kontrakt na rozbudowę elektrowni bez jakiekolwiek procedury przetargowej - przypomina AFP.