Po niedzielnych zmaganiach Przybytek i Kołodziński byli liderami w klasie 49er, ale trzeciego dnia zawodów stracili pierwsze miejsce. Skiffiści AZS AWFiS Gdańsk wygrali co prawda czwarty i ostatni tego dnia wyścig (wcześniej zajęli 5., 11. i 6. lokatę), ale i tak spadli w klasyfikacji generalnej na drugą pozycję.

Reklama

Stawkę 21 duetów otwierają złoci medaliści olimpijscy z Rio de Janeiro z 2016 roku Blair Tuke i Peter Burling z Nowej Zelandii, a za biało-czerwonymi plasują się Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl.

W klasie 49erFX coraz gorsze notowania mają Madeleine Zielińska (AZS UWM Olsztyn) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), które spadły z 15. na 18. pozycję. Na czele 23 ekip nadal znajdują się Brytyjki Saskia Tidey i Charlotte Dobson.

Prowadzenia w klasie 470 nie zdołały utrzymać Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar. W poniedziałek Polki żeglowały znacznie gorzej niż podczas dwóch pierwszych dni regat, w których wygrały dwa z trzech startów i zakończyły rywalizację na odległych miejscach – 15., 13. i 14., co sprawiło, że obsunęły się na siódme miejsce. Liderkami są wicemistrzynie świata, Japonki Ai Kondo Yoshida i Miho Yoshioka, a w tej klasie ściga się 20 załóg.

Reklama

Trzy poniedziałkowe wyścigi spowodowały spore zmiany w klasyfikacji windsurfingowej klasy RS:X mężczyzn. Nowym liderem został trzeci Chińczyk Mengfan Gao, na drugą lokatę wśród 24 deskarzy spadł trzeci zawodnik mistrzostw Europy Francuz Thomas Goyard, a z piątego na trzecie miejsce przesunął się Włoch Mattia Camboni.

Tuż za podium plasuje się Piotr Myszka, który w niedzielę był dopiero dziewiąty. Reprezentant AZS AWFiS Gdańsk dopłynął w poniedziałek na metę na pierwszej, siódmej i trzeciej pozycji. Awans o jedną lokatę, z siódmej na szóstą, zanotował Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Dwukrotny mistrz olimpijski i aktualny mistrz świata Holender Dorian van Rijsselberge jest siódmy.

W tej samej klasie u kobiet rywalizuje 20 zawodniczek, a na czele wciąż znajduje się brązowa medalistka mistrzostw świata Chinka Yunxiu Lu. Zofia Klepacka (Legia Warszawa) jest siódma (w trzecim wyścigu brązowa medalistka olimpijska z Londynu w 2012 roku popełniła falstart), a Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) dziewiąta. Trzecie miejsce zajmuje mistrzyni olimpijska z Rio Francuzka Charline Picon, a szóste aktualna mistrzyni świata i Europy Holenderka Lilian de Geus.

Znaczną progresję w klasie Laser Radial zanotowała Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która awansowała z 32. na 18. pozycję. Z kolei Magda Kwaśna (ChKŻ Chojnice) spadła z 22. na 34. lokatę. W gronie 40 żeglarek najlepiej radzi sobie Belgijka Emma Plasschaert.

Reklama

Regaty przedolimpijskie zakończą się w czwartek. Tego dnia przewidziano podwójnie punktowane wyścigi medalowe w klasach 470 kobiet i mężczyzn, Laser Radial i Laser Standard oraz Finn. Dzień wcześniej wyłonieni zostaną triumfatorzy zmagań w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, 49er, 49erFX oraz katamaranach Nacra 17.

Polacy mają olimpijską kwalifikację w czterech z 10 klas – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial. W Enoshimie rywalizują ponadto w klasach 49er i 49erFX.