'Informujemy, że 9 marca 2020r. Komitet Wykonawczy podjął uchwałę, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników wszystkich zawodów międzynarodowych i ogólnopolskich, w tym II części Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020, zmuszeni jesteśmy przełożyć wszystkie zawody rangi ogólnopolskiej na II półrocze 2020r. oraz odwołać udział Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych w zawodach międzynarodowych do 31 lipca 2020r” – brzmi komunikat na stronie internetowej Olimpiad Specjalnych.

Reklama

Jak wyjaśniają organizatorzy, decyzja o odwołaniu zawodów została podjęta po konsultacjach eksperckich dotyczących zagrożenia koronawirusem, rekomendacjach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, oświadczeniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz decyzjach Special Olympics w Waszyngtonie.

Pierwsza część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych odbyła się bez przeszkód w Zakopanem w dniach 3 – 7 marca. Zawody uroczyście otworzyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. W Zakopanem rywalizowało 230 sportowców z niepełnosprawnościami w narciarstwie zjazdowym, biegowym i biegu na rakietach śnieżnych. Druga część igrzysk miała się odbyć w Bydgoszczy od 17 do 20 marca, gdzie zaplanowano rywalizację w hokeju halowym, unihokeju i łyżwiarstwie szybkim.

Olimpiady specjalne - obok igrzysk olimpijskich i paraolimpiad - są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie; zrzeszają około 5,5 mln sportowców z ponad 190 krajów reprezentujących 32 dyscypliny.