Grecki Komitet Olimpijski nie będzie kontynuował sztafety, ale ogień pozostanie w kraju do 19 marca. Na ten dzień zaplanowana jest w Atenach uroczystość przekazania ognia organizatorom igrzysk w Tokio.

Reklama

To nie była dla nas łatwa, ale niestety konieczna decyzja. Została podjęta po konsultacji z ministrem zdrowia i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim - poinformowano.

Ogień olimpijski wzniecono w czwartek na starożytnym stadionie w Olimpii. Uroczysta ceremonia ze względu na zagrożenie koronawirusem odbyła się bez udziału widzów.Liczbę uczestników ograniczono do 100. Do Grecji przyleciała grupa ok. 150 przedstawicieli Tokio, ale tylko kilkudziesięciu z nich wzięło udział w uroczystości. Wcześniej Japończycy zrezygnowali z przysłania do Olimpii grupy 340 dzieci.

Ogień po dotarciu do Japonii odwiedzi wszystkie prefektury kraju i ponad 850 gmin. Znicz olimpijski ma zapłonąć 24 lipca. Igrzyska mają potrwać do 9 sierpnia, a zmagania paraolimpijczyków - od 25 sierpnia do 6 września.

Pandemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 126 tys. przypadków zakażenia i ok. 4,9 tys. zgonów zarażonych wirusem. W Polsce odnotowano 61 przypadków choroby, w tym jeden śmiertelny.