W ostatnich dniach ponad 1000 osób wzięło udział w telefonicznej ankiecie. Zdecydowana większość – prawie 70 proc., mieszkańców Japonii uznała, że olimpijskich zawodów nie uda się zorganizować od 24 lipca do 9 sierpnia. Tylko co czwarty uczestnik badania (24,5 proc.) odpowiedział, że igrzyska odbędą się w letnich miesiącach.

Reklama

Przekładanych lub odwoływanych jest bowiem coraz więcej imprez kwalifikacyjnych do igrzysk 2020.

Mimo koronawirusa, od soboty w Londynie trwają europejskie kwalifikacje olimpijskie w boksie kobiet i mężczyzn, ale w innych dyscyplinach sportu praktycznie nic się nie dzieje.

We wtorek odbędzie się wideokonferencja z udziałem przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz międzynarodowych federacji sportowych. Głównym tematem mają być igrzyska w Tokio.

Premier Japonii Shinzo Abe zapewnił w piątek, że igrzyska odbędą się zgodnie z planem. Wcześniej pojawiały się jednak głosy, że zgodnie z umową komitetu organizacyjnego z MKOl istnieje możliwość przełożenia olimpiady na dowolny termin przed końcem 2020 roku. Z innych opinii wynika, że realnym scenariuszem jest także przeniesienie jej na przyszły rok.

Pandemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 160 tys. przypadków zakażenia i ponad 6 tys. zgonów zarażonych wirusem.