W powrocie do formy i zdrowia wspiera ją między innymi pięciokrotna mistrzyni olimpijska Amerykanka Katie Ledecky.

Reklama

Jest wspaniałą pływaczką i człowiekiem. Jej pozytywne nastawienie jest inspiracją dla wielu osób, nie tylko w Japonii, nie tylko pływaków, ale wszystkich na świecie – powiedziała agencji Kyodo Ledecky.

Japonka była uważana przez ekspertów za kandydatkę do zdobycia złotego medalu olimpijskiego w Tokio na dystansie 100 metrów stylem motylkowym. Ikee była największą gwiazdą zawodów pływackich podczas Igrzysk Azjatyckich w Indonezji w 2018 r. Zdobyła osiem medali, w tym sześć złotych. W 2016 r. w Kanadzie stawała trzy razy na najniższym podium mistrzostw świata na krótkim basenie, a w igrzyskach w Rio de Janeiro na 100 m "motylkiem" zajęła jako debiutantka szóste miejsce.

Jej nowy trener Isamu Nishizaki powiedział, że 20-latka trenuje już tak samo ciężko, jak wówczas, gdy przygotowywał się do olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 r.

Mam nadzieję, że wezmę udział w przełożonych o rok igrzyskach w Tokio, choć już bez presji wyniku. Wierzę, że zbuduję solidne podstawy na kolejną olimpiadę, bo moim celem jest Paryż 2024 – powiedziała Ikee.

Pływaczka wzięła udział w symbolicznej ceremonii, która odbyła się w czwartek na Stadionie Olimpijskim w Tokio na rok przed inauguracją przełożonych z powodu pandemii igrzysk. Na pustym i zaciemnionym obiekcie rozbłysło światełko z ogniem olimpijskim umieszczonym w małej latarence trzymanej przez ubraną na biało Ikee.

Pływaczka mówiła o swoich nadziejach i marzeniach o starcie olimpijskim, które pomogły jej walce z nowotworem.