Pedersen najszybciej finiszował z peletonu, wyprzedzając Niemca Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe) oraz Włocha Davide Balleriniego (Deceuninck-Quick Step).

Reklama

Najlepszy z Polaków, Szymon Sajnok (CCC) zajął siódme miejsce.

Z Opola w koszulce lidera wystartował trzeci w klasyfikacji generalnej Kamil Małecki z ekipy CCC. Zwycięzca pierwszego odcinka Holender Fabio Jakobsen, który tuż przed metą w Katowicach uległ bardzo groźnemu wypadkowi, przeszedł w nocy ze środy na czwartek pięciogodzinną operację. Na szczęście nie doznał urazu mózgu ani kręgosłupa, ale pozostaje w śpiączce farmakologicznej, z której ma być wybudzony w piątek.

Nie wystartował także drugi w klasyfikacji Francuz Marc Sarreau, który również przewrócił się na mecie w Katowicach i ma kontuzję barku. Z wyścigu został wykluczony sprawca wypadku Holender Dylan Groenewegen.

Na czwartkowym etapie niewiele się działo. Już na pierwszych kilometrach zaatakowali Maciej Paterski z reprezentacji Polski i Holender Julius van den Berg z ekipy EF. Obaj poznali się dobrze dzień wcześniej w ucieczce jadącej w większym gronie i jakby się umówili – Paterski, mający koszulkę najaktywniejszego, wygrał bez walki dwie lotne premie, a jego towarzysz – w trykocie najlepszego „górala” – był pierwszy na premii na Górze Świętej Anny. Paterski praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji aktywnych, ale warunkiem jest ukończenie wyścigu w niedzielę w Krakowie.

Peleton ożywiał się tylko przed lotnymi premiami, gdzie do zdobycia na każdej z nich była sekunda bonifikaty za trzecie miejsce. W Strzelcach Opolskich sięgnął po nią groźny Holender Wout Poels (Bahrain-Merida). Może to mieć swoją wagę, bo w wyścigu od lat decydują sekundy. W 2017 roku Poels zajął trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne, tracąc trzy sekundy do zwycięskiego Belga Dylana Teunsa oraz tylko jedną sekundę do Rafała Majki.

Doścignął uciekinierów 16 km przed metą.

W końcówce etapu uniknięto kraks, a walka sprinterska przed stadionem Górnika Zabrze była czysta. Zwyciężył Pedersen, odnosząc pierwszy triumf w tęczowej koszulce mistrza świata, którą zdobył niespodziewanie we wrześniu ubiegłego roku w deszczowym Yorkshire. Sukces dedykował leżącemu w szpitalu w Sosnowcu Jakobsenowi.

Drugi był triumfator w Zabrzu sprzed roku – Ackermann (wygrał wtedy po dyskwalifikacji za nieprzepisowy sprint... Jakobsena). Identyczna jest kolejność w klasyfikacji generalnej, a Duńczyk wyprzedza Niemca o cztery sekundy. Taką samą stratę ma zajmujący wciąż trzecią lokatę Małecki.

W piątek odbędzie się trzeci etap z Wadowic do Bielska-Białej.

Wyniki 2. etapu, Opole - Zabrze (151,5 km):
1. Mads Pedersen (Dania/Trek-Segafredo) - 3:26.02
2. Pascal Ackermann (Niemcy/Bora-Hansgrohe)
3. Davide Ballerini (Włochy/Deceuninck-Quick Step)
4. Rudy Barbier (Francja/Israel Start-Up Nation)
5. Alberto Dainese (Włochy/Sunweb)
6. Albert Torres (Hiszpania/Movistar)
7. Szymon Sajnok (Polska/CCC)
8. Jasper Philipsen (Belgia/UAE Team Emirates)
9. Piet Allegaert (Belgia/Cofidis)
10. Juergen Roelandts (Belgia/Movistar)
...
15. Alan Banaszek (Reprezentacja Polski)
32. Adrian Banaszek (Reprezentacja Polski)
35. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe)
38. Kamil Małecki (CCC)
49. Przemysław Kasperkiewicz (Reprezentacja Polski) wszyscy ten sam czasKlasyfikacja generalna:
1. Mads Pedersen (Dania/Trek-Segafredo) - 7:57.42
2. Pascal Ackermann (Niemcy/Bora-Hansgrohe) 4 s
3. Kamil Małecki (Polska/CCC) ten sam czas
4. Luka Mezgec (Słowenia/Mitchelton-Scott) 6
5. Davide Ballerini (Włochy/Deceuninck-Quick Step) ten sam czas
6. Wout Poels (Holandia/Bahrain-McLaren) 9
7. Jasper Philipsen (Belgia/UAE Team Emirates) 10
8. Szymon Sajnok (Polska/CCC)
9. Alberto Dainese (Włochy/Sunweb)
10. Mark Cavendish (Wielka Brytania/Bahrain-McLaren)
...
27. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe)
56. Paweł Bernas (Reprezentacja Polski)
58. Adrian Banaszek (Reprezentacja Polski)
63. Tomasz Marczyński (Lotto Soudal)
68. 49. Przemysław Kasperkiewicz (Reprezentacja Polski) ten sam czas