Z powodu pandemii z organizacji wycofały się: Szczuczyńsk, Czajkowski, Hinzenbach i Klingenthal. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ogłosiła, że w związku z tym w sezonie 2020 nie zostanie wyłoniony zwycięzca klasyfikacji generalnej. Zapowiedziała poszukiwanie nowych lokalizacji zawodów, ale wygląda na to, że nie przyniosło to skutku.

Reklama

Na liście startowej zawodów w Wiśle znalazło się tylko 46 zawodników z 11 państw. W związku z tym nie ma potrzeby rozgrywania kwalifikacji. Te zaplanowane na piątek zastąpi prolog o Puchar TVP Sport.

To nie pierwsza zmiana w programie. Pierwotnie miały się odbyć zmagania drużynowe, ale z powodu obaw o przyjazd zbyt małej liczby ekip zdecydowano się na dwa konkursy indywidualne.

Polska kadra liczy aż 13 skoczków. W zawodach wystąpią: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Andrzej Stękała, Tomasz Pilch, Klemens Murańka, Kacper Juroszek oraz Mateusz Gruszka, który zadebiutuje w zawodach tej rangi.

Choć większość reprezentacji zdecydowała się przyjechać do Wisły w okrojonych składach, to pojawi się kilku znanych zawodników. Wystartują m.in. Słoweniec Peter Prevc, Austriak Gregor Schlierenzauer i Szwajcar Simon Ammann.

W kadrze Niemiec warty odnotowania jest wracający po kontuzji David Siegel. W styczniu 2019 roku podczas drużynowego konkursu w Zakopanem mistrz świata juniorów z 2016 roku doznał zerwania więzadeł w kolanie.

W ostatnich latach LGP była polską specjalnością. W 2016 roku w klasyfikacji generalnej triumfował Kot, a w 2017 Kubacki. Dwa lata temu biało-czerwoną dominację przerwał Rosjanin Jewgienij Klimow. Trzeci w "generalce" był wówczas Żyła, a czwarty Stoch. Rok temu znów jednak triumfował Kubacki.

Zawodnikiem, który odnosił w tym cyklu największe sukcesy był jednak Adam Małysz. Trzykrotnie - w 2001, 2004 i 2006 roku - zajął pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej (tyle samo zwycięstw ma Austriak Thomas Morgenstern). Najwięcej, bo w sumie aż sześć razy Małysz stanął na podium - w 2007 roku był drugi, a w 2009 i 2010 trzeci.

Konkursy LGP w skokach narciarskich mają długą historię, pierwsze odbyły się w 1994 roku. Składały się na nie trzy imprezy: w Hinterzarten, Predazzo i Stams.

Program LGP w Wiśle: piątek, 21 sierpnia 16.00 - oficjalny trening 18.00 - prolog o Puchar TVP Sport sobota, 22 sierpnia 16.30 - seria próbna 17.30 - pierwsza seria niedziela, 23 sierpnia 16.30 - seria próbna 17.30 - pierwsza seria