Wyścig elity mężczyzn był ukoronowaniem mistrzostw Polski, które od czwartku rozgrywane były w woj. świętokrzyskim. Z krajowej czołówki zabrakło jedynie Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki, którzy przygotowują się do startu w Tour de France. Kolarze mieli do pokonania 196 km ze startem i metą w Kazimierzy Wielkiej, ośmiokrotnie pokonując 24,5-kilometrową pętlę.

Na siódmym okrążeniu z peletonu uciekło trzech kolarzy: Łukasz Wiśniowski i Kamil Małecki (CCC Team) oraz Alan Banaszek (Mazowsze Serce Polski). Na ostatniej pętli zaatakował Małecki i wydawało się, że to on zostanie mistrzem kraju. Szósty kolarz tegorocznego Tour de Pologne został jednak doścignięty na kilometr przed metą. Z grupy 15 finiszujących najszybszy okazał się Aniołkowski, który na mecie wyprzedził Szymona Sajnoka (CCC Team) i Pawła Franczaka (Voster ATS Team).

Do końca nie było wiadomo, czy mój kolega Kamil Małecki dojedzie sam do mety, czy będzie finiszował cały peleton. Dzięki rozprowadzeniu kolegów z drużyny udało się mi dzisiaj zwyciężyć. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, zwłaszcza że włożyliśmy w ten wyścig bardzo dużo wysiłku. Na początku po ulewie było bardzo ślisko, ale później dla mistrza Polski zaświeciło słońce – podkreślił Aniołkowski.

Wśród zawodników do lat 23 mistrzem Polski został Szymon Krawczyk, dla którego jest to drugi złoty medal na tym czempionacie. Kolarz grupy CCC Development Team w czwartek wygrał czasówkę rozgrywaną w Busku-Zdroju.

Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu, chociaż dzisiaj dla nas głównym celem było zwycięstwo w kategorii elita. Staraliśmy się jechać zespołowo i to przyniosło efekty – powiedział Krawczyk.

Najlepszą juniorką została Wiktoria Milde (ALKS Stal Grudziądz Big Star), która o 15 sekund wyprzedziła kilkunastoosobową grupę, z której najszybciej finiszowała Nikola Wielowska (KK Ziemia Darłowska).

W mistrzostwach wystartowało łącznie około 700 kolarzy, w tym 500 zawodowców i 200 amatorów. Organizator imprezy, znakomity przed laty kolarz Andrzej Sypytkowski w rozmowie z PAP bardzo wysoko ocenił poziom tegorocznej rywalizacji.

Wyścig elity mężczyzn był ukoronowaniem tegorocznych mistrzostw. Widząc to co zawodnicy, zwłaszcza młodzi, pokazali na trasie, że o przyszłość tej dyscypliny sportu można być spokojnym. Martwią mnie jedynie sponsorzy. Główny sponsor (CCC – red.) wycofuje się ze sponsorowania drużyny startującej w UCI World Tour. Mam nadzieję, że pozostałe polskie drużyny nie będą miały podobnych kłopotów – powiedział Sypytkowski.

Wyniki mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym – wyścig ze startu wspólnego: Elita mężczyzn: