Wyścig elity mężczyzn był ukoronowaniem mistrzostw Polski, które od czwartku rozgrywane były w woj. świętokrzyskim. Z krajowej czołówki zabrakło jedynie Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki, którzy przygotowują się do startu w Tour de France. Kolarze mieli do pokonania 196 km ze startem i metą w Kazimierzy Wielkiej, ośmiokrotnie pokonując 24,5-kilometrową pętlę.

Reklama

Na siódmym okrążeniu z peletonu uciekło trzech kolarzy: Łukasz Wiśniowski i Kamil Małecki (CCC Team) oraz Alan Banaszek (Mazowsze Serce Polski). Na ostatniej pętli zaatakował Małecki i wydawało się, że to on zostanie mistrzem kraju. Szósty kolarz tegorocznego Tour de Pologne został jednak doścignięty na kilometr przed metą. Z grupy 15 finiszujących najszybszy okazał się Aniołkowski, który na mecie wyprzedził Szymona Sajnoka (CCC Team) i Pawła Franczaka (Voster ATS Team).

Do końca nie było wiadomo, czy mój kolega Kamil Małecki dojedzie sam do mety, czy będzie finiszował cały peleton. Dzięki rozprowadzeniu kolegów z drużyny udało się mi dzisiaj zwyciężyć. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, zwłaszcza że włożyliśmy w ten wyścig bardzo dużo wysiłku. Na początku po ulewie było bardzo ślisko, ale później dla mistrza Polski zaświeciło słońce – podkreślił Aniołkowski.

Reklama

Wśród zawodników do lat 23 mistrzem Polski został Szymon Krawczyk, dla którego jest to drugi złoty medal na tym czempionacie. Kolarz grupy CCC Development Team w czwartek wygrał czasówkę rozgrywaną w Busku-Zdroju.

Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu, chociaż dzisiaj dla nas głównym celem było zwycięstwo w kategorii elita. Staraliśmy się jechać zespołowo i to przyniosło efekty – powiedział Krawczyk.

Najlepszą juniorką została Wiktoria Milde (ALKS Stal Grudziądz Big Star), która o 15 sekund wyprzedziła kilkunastoosobową grupę, z której najszybciej finiszowała Nikola Wielowska (KK Ziemia Darłowska).

W mistrzostwach wystartowało łącznie około 700 kolarzy, w tym 500 zawodowców i 200 amatorów. Organizator imprezy, znakomity przed laty kolarz Andrzej Sypytkowski w rozmowie z PAP bardzo wysoko ocenił poziom tegorocznej rywalizacji.

Wyścig elity mężczyzn był ukoronowaniem tegorocznych mistrzostw. Widząc to co zawodnicy, zwłaszcza młodzi, pokazali na trasie, że o przyszłość tej dyscypliny sportu można być spokojnym. Martwią mnie jedynie sponsorzy. Główny sponsor (CCC – red.) wycofuje się ze sponsorowania drużyny startującej w UCI World Tour. Mam nadzieję, że pozostałe polskie drużyny nie będą miały podobnych kłopotów – powiedział Sypytkowski.

Wyniki mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym – wyścig ze startu wspólnego: Elita mężczyzn:

1. Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team) 4.38.47

2. Szymon Sajnok (CCC Team)

3. Paweł Franczak (Voster ATS Team)

4. Jakub Kaczmarek (Mazowsze Serce Polski)

5. Michał Gołaś (Team Ineos)

6. Paweł Bernas (Mazowsze Serce Polski) wszyscy ten sam czas

Mężczyźni U-23:

1. Szymon Krawczyk (CCC Development Team) 4.38.47

2. Paweł Szóstka (Wibatech Merx Wrocław)

3. Adam Kuś (TC Chrobry SCOTT Głogów) ten sam czas

Juniorki:

1. Wiktoria Milde (ALKS Stal Grudziądz Big Star) 2.08.25

2. Nikola Wielowska (KK Ziemia Darłowska) strata strata 18 s

3. Natalia Krześlak (TKK „Pacific” Toruń Nestle Fitness Cycling) ten sam czas