Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) poinformowała, że wszyscy zostali uznani za winnych złamania przepisów antydopingowych. Byli oni częścią wieloletniego, zorganizowanego procederu dopingowego.

Reklama

Dane z laboratorium w Moskwie, choć częściowo zmanipulowane, służą Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) do tropienia zawodników, u których doszło do tuszowania pozytywnych wyników testów na obecność zabronionych substancji w organizmie.

Kary nałożono na Ałbiegowa, byłą mistrzynię świata Timę Turijewą, Jegora Klimonowa, Julię Konowałową, Maksyma Szejkę oraz Dmitrija Łapikowa. Ten ostatni zdyskwalifikowany został już po raz drugi, wcześniej odebrano mu brązowy medal igrzysk w Pekinie w 2008 roku.

Szejko dostał zakaz startu w zawodach na sześć lat, Łapikow - na osiem. Pozostałych zdyskwalifikowano na cztery lata. Okres obowiązywania kar liczony jest od 2017 lub 2018 roku.

IWF dodała również, że tymczasowo zawieszono trzech kolejnych rosyjskich sztangistów: byłego wicemistrza Europy Feliksa Chalibiekowa, Aleksieja Jemielianienkę i Arsena Boraganowa. Niebawem mogą zapaść orzeczenia dotyczące ośmiorga kolejnych sportowców.

Reklama