Poinformowano, że ataki zostały przeprowadzone przez jednostkę 74455 rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Odmówiono podania szczegółowych informacji. Zaznaczono, że były wymierzono w organizatorów igrzysk oraz m.in. sponsorów największego wydarzenia sportowego na świecie.

Reklama

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab przyznał: „Działania GRU przeciwko igrzyskom olimpijskim i paraolimpijskim są cyniczne i lekkomyślne. Potępiamy je z całą mocą”.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone poinformowały, że hakerzy byli zaangażowani także w inne ataki, m.in. podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich 2018 w Korei Południowej.

W poniedziałek resort sprawiedliwości USA poinformował, że oskarżył zaocznie sześciu byłych i obecnych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego o udział w kampanii hakerskiej wymierzonej m.in. we francuskie wybory, podmioty w USA i zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

Reklama

Jak dodano, ataki na organizatorów igrzysk olimpijskich i innych imprez sportowych były formą odwetu Kremla, który mścił się za to, że rosyjskich sportowców zawieszono po olimpiadzie w Soczi za korzystanie z dopingu.