"To duże wyzwanie. Czasu co prawda jest jeszcze trochę, ale to naprawdę duża impreza, właściwie największa impreza sportowa, jaką Polska mogła kiedykolwiek realizować i jedna z największych w tej chwili imprez w ogóle w wymiarze światowym. Igrzyska Europejskie, pomimo że będzie to dopiero trzecia edycja, z każdą edycją są coraz większe i coraz bardziej znaczące" - mówił Sasin w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Reklama

Wicepremier zaznaczył, że Igrzyska Europejskie w Polsce będą największymi z dotychczasowych pod względem liczby dyscyplin i startujących zawodników.

"Będzie to możliwość pokazania, że Polska jest dzisiaj krajem, który jest w stanie tego typu igrzyska i tego typu imprezy sportowe organizować. Możemy pokazać nasz rozwój, pokazać Polskę od tej prawdziwej, dobrej strony i będę chciał zrobić wszystko, żeby tak się stało. To ma być taka impreza, która z jednej strony będzie wydarzeniem sportowym, ale z drugiej będzie znakomitą wizytówką Polski jako kraju, który bardzo szybko się rozwija" - podkreślił Sasin.

O powołaniu Sasina na funkcję pełnomocnika rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku w Krakowie i Małopolsce poinformowało w piątek kierowane przez niego Ministerstwo Aktywów Państwowych. W MAP powstało Biuro Koordynacji IE 2023.

Decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca 2019 roku w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się pięć lat temu w Baku, a druga w ubiegłym roku w Mińsku. We wstępnym programie trzeciej edycji igrzysk znalazły się 23 dyscypliny.