Informację o złożeniu apelacji do sądu cywilnego przekazał agencji prasowej TASS jego prawnik Aleksiej Panicz.

Reklama

Strona rosyjska zaskarżyła m.in. uprawnienia organu antydopingowego CAS do wydawania orzeczeń na podstawie analizy paszportu biologicznego sportowca. Jej wątpliwości budzi też niezależność arbitrów CAS.

Pod koniec października CAS potwierdził decyzję IBU o dyskwalifikacji Ustiugowa, czego skutkiem było m.in. odebranie Rosjaninowi dwóch medali olimpijskich, w tym złotego w biegu na 15 km, z igrzysk w Vancouver w 2010 roku. W sumie anulowano wszystkie wyniki tego biathlonisty osiągnięte od stycznia 2010 do końca sezonu 2013/14, dlatego też Rosjanie stracili złoty medal olimpijski wywalczony w 2014 roku w Soczi.

Ustiugow nigdy nie przyznał się do zarzutów dopingowych, cały czas twierdzi, że nigdy nie stosował niedozwolonego wspomagania.

Wobec niego i innych rosyjskich biathlonistów wszczęto postępowanie w 2018 roku po tym, jak okazało się, że w moskiewskim laboratorium dopuszczono się manipulacji przy próbkach pobranych od badania przez zawodników "Sbornej" uczestniczących w igrzyskach w Soczi.