Próbki pobrane podczas igrzysk w Londynie są obecnie ponownie badane na zlecenie komisji antydopingowej MKOl. Ich analiza wykonywana jest przez Międzynarodową Agencję Badawczą (ITA), która ma do dyspozycji najnowocześniejsze technologie, których osiem lat temu jeszcze nie znano.

Reklama

Dyskwalifikację otrzymał Razvan Martin startujący w Londynie w podnoszeniu ciężarów w kat. 69 kg. Rumun zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal. Powtórne badanie pobranych u niego próbek wykazało obecność w organizmie zabronionych środków - stanozololu i metenolonu.

Takie same sterydy anaboliczne ujawniono w próbkach pobranych u srebrnej medalistki w kat. 69 kg Roxany Cocos.

Trzecim rumuńskim ciężarowcem, u którego wykryto doping jest Gabriel Sincraian, który startował w Londynie w kat. 85 kg. Rywalizacji na pomoście nie ukończył, a złoty medal w tej kategorii wywalczył wtedy Adrian Zieliński.

U wszystkich wykryto takie same zakazane substancje, obok metenolonu i stanozololu, także dehydrochlormetylotestosteron.

Reklama

Decyzja o dyskwalifikacji nie jest ostateczna, podlega zaskarżeniu do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.