Przygotowujący się do mundialu w Pilźnie czescy szczypiorniści mieli w środę wylecieć do Egiptu, a w czwartek w Kairze rozegrać pierwsze spotkanie - ze Szwecją. Ponadto w grupie G mieli rywalizować z gospodarzami oraz z Chile.

Reklama

Jednak we wtorek okazało się, że w czeskim zespole - według informacji agencji CTK - liczba zakażonych COVID-19 zawodników wzrosła do 12. Zainfekowani mają być też obaj główni trenerzy - Jan Filip i Daniel Kubes. Kolejnych pięciu zawodników również nie mogłoby zagrać z innych powodów. Do dyspozycji pozostało zatem tylko czterech z 21 powołanych graczy.

W ubiegłym tygodniu z powodu ogniska COVID-19 Czesi odwołali dwumecz eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi.

Duża liczba zakażeń - według niektórych mediów sięgająca nawet 18 osób - uniemożliwiła też występ w MŚ drużynie USA, która do turnieju przygotowywała się w Danii.

Dwie ostatnie serie testów PCR wykazały, że większość członków ekipy jest zakażona COVID-19. Pozostali z kolei zgodnie z procedurami sanitarnymi także muszą się poddać izolacji, co uniemożliwia podróż do Kairu. Po głębokich dyskusjach wspólnie z IHF zdecydowaliśmy, że reprezentacja USA wycofa się z imprezy - przekazano w komunikacie strony amerykańskiej, której męskiej reprezentacji nie było w MŚ od 20 lat.

Jak poinformowała IHF, zgodnie z regulaminem MŚ dot. COVID-19 i wynikającej z tego powodu absencji jakiegoś zespołu jako pierwsza - w miejsce Czech - zaproszona do udziału została Macedonia Północna, a następnie Szwajcaria.

Lista drużyn rezerwowych została stworzona w oparciu o ranking zespołów, które nie wywalczyły kwalifikacji, na kontynencie aktualnego mistrza globu (Danii), czyli w Europie. Macedonia Północna była 15. w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, a Szwajcarię sklasyfikowano na 16. pozycji. Polska zajęła 21. lokatę, ale występ w Egipcie zagwarantowała jej przyznana przez organizatorów tzw. dzika karta.

Reklama

Holandia w gotowości

Następna na "liście oczekujących" jest Holandia, co może mieć znaczenie, gdyż pojawiły się również informacje, m.in. w niemieckiej agencji dpa, o kilku przypadkach koronawirusa w mającej zadebiutować w mundialu drużynie Republiki Zielonego Przylądka.

Obie zaproszone w ostatniej chwili reprezentacje potwierdziły już swój występ w Egipcie. Macedonia Północna trafi do grupy G ze Szwecją, Egiptem i Chile, natomiast Helweci w gr. E zmierzą się z Austrią, Norwegią i Francją.

W obsadzie MŚ po raz pierwszy są 32 zespoły narodowe. Polacy zainaugurują zmagania w piątek od spotkania z Tunezją, a później w 1. rundzie spotkają się jeszcze z Hiszpanią i Brazylią.