W ostatnim wyścigu Team New Zealand był szybszy o 46 sekund. Po triumfie rozległa się kakofonia ponad tysiąca syren z łodzi, na których przebywali widzowie.

Reklama

To coś niesamowitego. Wielkie wsparcie czuliśmy przez te wszystkie lata. Dostaliśmy mnóstwo wiadomości, od premiera kraju zaczynając, na uczniach szkół średnich kończąc. To wiele dla nas znaczy - powiedział sternik Peter Burling.

Historia regat rozpoczęła się w 1851 roku, kiedy to John Stevens (komandor New York Yacht Club) wyzwał brytyjskie jednostki na pojedynek w wyścigu dookoła wyspy Wight. Zwycięzca, szkuner "America", otrzymał w nagrodę trzykilogramowy srebrny dzban, który stał się trofeum przechodnim.

Regulamin Pucharu Ameryki ulegał przez lata ciągłym modyfikacjom. Obecnie uczestniczą w nim supernowoczesne jednostki, a koszty uczestnictwa liczone są w setkach milionów dolarów. W Prada Cup i Pucharze Ameryki teamy rywalizują na "latających" jednokadłubowych jachtach AC75 o długości 22,8 m (75 stóp), do których obsługi potrzeba 11 osób. Niezmienną zasadą jest natomiast od lat, że startujące w regatach jachty reprezentują jachtkluby, a nie kraje.