Turniej odbędzie się w stolicy Bułgarii 6-9 maja, a miejsca dla swoich krajów wywalczą jedynie finaliści, tak jak to miało miejsce w turnieju europejskim w Budapeszcie.

Reklama

Start w turnieju w Budapeszcie oceniam negatywnie. Myślałem, że biorący w nim udział wolniacy, klasycy i kobiety wywalczą co najmniej dwie kwalifikacje. Poziom zawodów był wysoki. Wystarczy, że natrafi się na silnego przeciwnika, który zamknie drogę do finału premiowanego awansem i można pożegnać się z marzeniami – powiedział srebrny medalista olimpijski z Moskwy 1980.

Supron uważa, że wiele pojedynków w Budapeszcie Polacy przegrali na styku, przy minimalnej przewadze rywali. Szkoda, że nie wystąpił kontuzjowany Zbigniew Baranowski liczący się w kategorii 86 kg. Zastępujący go Sebastian Jezierzański pokazał się jednak z jak najlepszej strony - dodał Supron.

Prezes ma też pretensje do Agnieszki Wieszczek-Kordus w wadze 68 kg. Brązowa medalistka olimpijska z Pekinu 2008 zanotowała po raz kolejny słaby występ, brak było akcji, próby chwytu.

W tej sytuacji trzeba było, w opinii szefa zapaśniczej centrali, cieszyć się jedynie z dwóch trzecich lokat; Iwony Matkowskiej w kategorii 50 kg oraz najcięższego wśród klasyków Rafała Krajewskiego, na którego wysoką lokatę w wadze 130 kg specjalnie nie liczono.

Ostatnia szansa na Igrzyska

Utytułowany wolniak, mistrz Europy z 2020 roku Magomedmurad Gadżijew, który w Budapeszcie był piąty w wadze 65 kg, będzie teraz szukał w Sofii szansy na występ w rywalizacji o medal w Tokio.

Reklama

Jak dotychczas Polska dysponuje czterema miejscami w turnieju olimpijskim w Tokio. Zdobyli je: Roksana Zasina (53 kg), Jowita Wrzesień (57 kg ), klasyk Tadeusz Michalik (97 kg) oraz wolniak Kamil Rybicki (74 kg).

W poprzednich igrzyskach, w Rio de Janeiro w 12016 roku, zaprezentowała się ósemka biało-czerwonych: cztery kobiety oraz tyle samo specjalistów stylu wolnego przywożąc jeden medal. Na najniższym stopniu podium stanęła w kategorii 63 kg Monika Michalik.

Zawodnicy czekają na turniej w Sofii trenują, natomiast działacze intensywnie pracują przy przygotowaniach do zbliżających się mistrzostw Europy w stylu klasycznym, wolnym, kobiet i grapplingu, które odbędą się w dniach 19-27 kwietnia na stołecznym Torwarze.