Akcja sadzenia drzew prowadzona przez MKOl we współpracy z Tree Aid, organizacją zaangażowaną w walkę z ubóstwem i kryzysem klimatycznym w Afryce, powinna zostać przeprowadzona w drugim i trzecim kwartale 2022 r. - poinformował komitet.

Reklama

Przyszły drzewostan mają stanowić przede wszystkim lokalne gatunki roślin, które zostaną posadzone w około 90 wioskach w Mali i Senegalu na obszarze 2120 hektarów.

Projekt stanowi część planu nazwanego „Wielki zielony mur” - inicjatywy, która została zapoczątkowana w 2007 roku przez Unię Afrykańską w obliczu „pochłaniania” coraz większych obszarów przez Saharę. Jego celem jest stworzenie naturalnego pasa o długości 8000 km, od wschodnich do zachodnich wybrzeży Afryki, na którym mogłyby żyć i uprawiać rolę miliony ludzi, w tym jednym z najbiedniejszych regionów świata.

Las pomoże MKOl stać się organizacją wnoszącą pozytywny wkład w klimat do 2024 roku - powiedział jego przewodniczący Thomas Bach w oficjalnym oświadczeniu, wydanym w Światowym Dniu Walki z Pustynnieniem i Suszą.

„Las olimpijski” ma pochłonąć 200 000 ton dwutlenku węgla. Odpowiada to - zdaniem MKOl - śladowi węglowemu, jaki generuje 32 000 lotów w obydwie strony z Genewy do Tokio.