W tej kwocie - jak ujawnił szef resortu - do 400 mln złotych zostanie przeznaczone na lokalną infrastrukturę sportową.

Reklama

W ramach programu "Sportowa Polska 2021" rozdzielane są środki finansowe w trzech kategoriach. Pierwsza to inwestycje lokalne w obiektach oświatowych, druga w klubach sportowych, gdzie przeznaczone są głównie dla sportu wyczynowego, a trzecia idzie na obiekty ogólnodostępne, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

W tym roku dofinansowanych będzie 260 inwestycji lokalnych, natomiast zgłoszonych było ich ponad tysiąc. W pierwszej fazie programu pójdzie na nie 374 mln złotych. Spodziewany się, że będzie dogrywka, wnioski z drugiego etapu zostaną rozpatrzone najpóźniej we wrześniu - dodał Gliński.

"Od lat systematycznie zwiększamy środki"

Szef resortu podkreślił, że w tym roku wyniku programu zostały ogłoszone wcześniej niż w latach poprzednich. Po to, aby zaplanowane inwestycje można było szybciej rozpocząć.

Inwestycje to jedno z głównych zadań resortu w obszarze sportu polegające na wsparciu w budowie infrastruktury. Od pięciu lat systematycznie zwiększamy środki na to przeznaczone, jak widać, potrzeby są nadal ogromne - wyjaśnił.

Gliński przypomniał, że resort wspiera nie tylko inwestycje lokalne, które są realizowane we współpracy z samorządami i innymi jednostkami terenowymi. W gestii ministerstwa są także środki przeznaczone na większe projekty, takie jak modernizacje Ośrodków Przygotowań Olimpijskich, budowa stadionów, basenów czy hal sportowych.