Naomi Osaka zapaliła znicz 32. letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Japońska tenisistka pochodzenia haitańskiego wygrała cztery turnieje wielkoszlemowe. W rankingu WTA zajmuje drugie miejsce.
W stolicy Japonii Osaka należy do faworytek i w ćwierćfinale może być rywalką Igi Świątek.
Kilka powszechnie znanych nazwisk sportowców, m.in. fiński biegacz Paavo Nurmi czy amerykański pięściarz Muhammad Ali, znajduje się na liście osób w przeszłości zapalających olimpijski znicz na inaugurację igrzysk.
Zwyczaj zapalania znicza nie jest od samego początku związany z igrzyskami ery nowożytnej. Po raz pierwszy ceremoniał ten odbył się w 1936 roku w Berlinie, gdzie pochodnię zapalił lekkoatleta Fritz Schilgen.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zobacz
|