BBC podkreśla, że w przeszłości północnokoreańska telewizja zaczynała relacjonować igrzyska już kilka dni po ceremonii otwarcia. Tegoroczne zawody w Tokio zakończyły się w niedzielę.

Reklama

Według zajmującego się problematyką północnokoreańską portalu NK News fragment meczu piłkarskiego pokazano w niskiej jakości i bez komentarza. Nie jest jasne, w jaki sposób północnokoreańska telewizja pozyskała nagranie.

W poprzednich latach Unia Nadawców Azji-Pacyfiku oferowała Pjongjangowi dostęp do materiałów z Igrzysk poprzez partnerstwo z południowokoreańską siecią telewizyjną SBS – podała BBC, powołując się na amerykański blog o tematyce technologicznej North Korea Tech.

Reklama

Bez północnokoreańskiej delegacji w Tokio

Korea Płn. nie wysłała delegacji na igrzyska w Tokio, uzasadniając to obawami o zakażenie koronawirusem. Ta decyzja rozwiała nadzieje władze Korei Południowej na wykorzystanie zawodów jako okazji na kontakty dyplomatyczne i ocieplenie stosunków na Półwyspie Koreańskim.

Igrzyska w Tokio były pierwszymi bez udziału Korei Północnej od 1988 roku. Wówczas w warunkach zimnej wojny Pjongjang zbojkotował zawody rozgrywane w Seulu.