Netflix bezczelnie i celowo kłamał na temat sukcesów Gaprindaszwili – napisano w pozwie, którego kopię otrzymała agencja AFP. W serialu, emitowanym przez platformę mającą swoją siedzibę w Kalifornii, jeden z bohaterów twierdzi, że gruzińska mistrzyni "nigdy nie mierzyła się w rywalizacji z mężczyznami". Ten zarzut "jest ewidentnie fałszywy, a także rażąco seksistowski i oczerniający" - stwierdzono w pozwie złożonym w sądzie w Kalifornii. Przypomniano, że 80-letnia dziś Gaprindaszwili zmierzyła się z dziesiątkami czołowych szachistów i pokonała 28 z nich w swojej karierze.

Reklama

Netflix będzie się bronić

Ponadto "Netflix przedstawia Gaprindaszwili jako Rosjankę, chociaż wiedzą, że jest Gruzinką, a Gruzini cierpieli wskutek rosyjskich rządów, gdy byli częścią Związku Radzieckiego" - dodano.

Na zarzuty Netflix odpowiedział oświadczeniem, w którym podkreślił, że ma "największy szacunek dla pani Gaprindaszwili i jej znakomitej kariery”, ale uważa, że "skarga nie ma podstaw" i że będzie "zaciekle się bronić".

Reklama

Rekordy oglądalności

Urodzona w 1941 roku w Zugdidi w zachodniej Gruzji Nona Gaprindaszwili gra w szachy od 13. roku życia. W latach 1962-1978 była mistrzynią świata. W 1978 roku jako pierwsza kobieta otrzymała od międzynarodowej federacji FIDE tytuł arcymistrza (obok tytułu arcymistrzyni, który posiadała od 1976).

Według Netflixa serial "Gambit królowej" pobił rekordy oglądalności, osiągając 62 miliony wyświetleń w ciągu 28 dni od premiery.