Oba komitety przekazały, że decyzja o obowiązkowych szczepieniach członków reprezentacji olimpijskiej zapadła w oparciu o rekomendacje zarządów obu organizacji, ale i komisji zawodniczych.

Reklama

Wiemy, że najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa sportowcom, personelowi i całym społecznościom, w których żyjemy, trenujemy i rywalizujemy, jest pełne zaszczepienie wszystkich członków Team Canada przeciwko COVID-19 – powiedział dyrektor wykonawczy COC David Shoemaker.

Jak przekazano w komunikacie, sportowcy kandydujący do startu w igrzyskach, które odbędą się w dniach 4-20 lutego przyszłego roku, zostali już powiadomieni o obowiązku szczepienia. W COC i federacjach poszczególnych dyscyplin powstaną odpowiednie komórki, które ewentualnie będą pomagać przy organizacji szczepienia i wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

Shoemaker zwrócił uwagę, że latem w trakcie igrzysk w Tokio w 840-osobowej ekipie kanadyjskiej nie stwierdzono żadnego przypadku infekcji koronawirusem.

Chcemy uzyskać ten sam efekt w Pekinie - wskazał i dodał, że szczepionka to jednak nie wszystko i każdy z członków Team Canada musi też bezwzględnie przestrzegać rygorystycznych protokołów sanitarnych i zasady dystansu społecznego.

We wrześniu podobne decyzje podjęły komitety olimpijski i paraolimpijski USA.