Triumfatorka wielkoszlemowych French Open i US Open wyprzedziła trzykrotnego mistrza świata na żużlu i zwycięzcę plebiscytu z 2019 roku Bartosza Zmarzlika oraz trzykrotnego laureata plebiscytu (2015, 2020, 2021) piłkarza Barcelony Roberta Lewandowskiego.

Reklama

Nagrodę w imieniu Igi odebrał jej ojciec Tomasz Świątek. Tenisistka przebywa obecnie na antypodach, gdzie przygotowuje się do turnieju wielkoszlemowego Australian Open. Nagrała jednak krótką wypowiedź dla gości Gali Mistrzów Sportu w Warszawie, w której - jak zaznaczyła - nie znając jeszcze wyników plebiscytu podziękowała kibicom za głosy i obiecała żartobliwie, że "gówniara z paletką" będzie walczyć o trofea również w tym roku.

Tuż za podium uplasował się siatkarz Kamil Semeniuk, wicemistrz świata i zwycięzca Ligi Mistrzów razem z Grupą Azoty Kędzierzyn-Koźle. Piąte miejsce zajął skoczek narciarski Dawid Kubacki, zdobywca jedynego dla Polski medalu zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie (brązowego), aktualny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Przyznano kilka wyróżnień. Trenerem Roku został współpracujący z Igą Świątek Tomasz Wiktorowski, a Drużyną Roku - reprezentacja siatkarzy, która w Katowicach wywalczyła tytuł wicemistrzów świata.

Statuetki Superchampiona otrzymali prezesi Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza i Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski. Jak podkreślił wręczający im nagrodę minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk - "za odwagę", bo jako jedni z pierwszych w świecie sportu wezwali do bojkotu Rosji w związku z agresją na Ukrainę.

Za Superosiągnięcie Roku zostali wyróżnieni sędzia piłkarski Szymon Marciniak i jego współpracownicy - za wzorowe poprowadzenie meczu finałowego mistrzostw świata w Katarze.

W kategorii Sport Bez Barier doceniono byłą tyczkarkę Monikę Pyrek i jej fundację dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów, zachęcającą do uprawiania sportu. Drugą statuetkę w tej kategorii otrzymał uprawiający strzelectwo paraolimpijczyk Szymon Sowiński.

Głosy w plebiscycie oddawano za pośrednictwem kuponów drukowanych w "Przeglądzie Sportowym" i wybranych wydaniach dziennika "Fakt", przez internet na stronach organizatorów ("PS" i Polsatu) oraz za pośrednictwem SMS-ów. Głosowanie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali. W czasie jej trwania przez pewien czas można było jeszcze oddawać głosy poprzez SMS-y.

Najlepsi sportowcy Polski 2022 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Polsatu:

1. Iga Świątek (tenis)
2. Bartosz Zmarzlik (żużel)
3. Robert Lewandowski (piłka nożna)
4. Kamil Semeniuk (siatkówka)
5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
6. Mateusz Ponitka (koszykówka)
7. Adrian Meronk (golf)
8. Katarzyna Wasick (pływanie)
9. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)
10. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja (wioślarstwo)

Wyróżnienia:

Trener Roku - Tomasz Wiktorowski
Drużyna Roku - reprezentacja Polski siatkarzy
Sport Bez Barier - Monika Pyrek i Szymon Sowiński
Sportowa Inicjatywa Roku - Totalizator Sportowy
Superchampion - Cezary Kulesza i Sebastian Świderski
Superosiągnięcie Roku - Szymon Marciniak, Tomasz Listkiewicz, Paweł Sokolnicki, Tomasz Kwiatkowski
Sponsor Polskiego Sportu - PKN Orlen